Psikoloji

Psikolog Seçimi Nasıl Yapılır?

Hayatımızın bir devrinde kesinlikle kendimizi makûs hissettiğimiz olur. Bu devirlerde psikoloğa gereksinim duyabiliriz. Lakin bu muhtaçlığımızı karşılamak için psikolog aramaya başladığımızda işin sıkıntı kısmıyla karşılaşırız. Zira seçeceğimiz psikoloğun beklentilerimizi karşılıyor olması kıymetlidir.

Her psikoloğun farklı uzmanlık alanları olabilir. Örneğin bir psikolog yalnızca çocuklarla, yalnızca yetişkinlerle yahut her ikisiyle de çalışabilir. Bu psikoloğun nitelikli olup olmadığını göstermez. Değerli olan psikoloğun yaptığı işi bilimsel ve etik kurallar çerçevesinde yapmasıdır. Bu yüzden birinci basamakta terapi alacağınız psikoloğa görüşmelerin kapalılığına dair ve hangi bilimsel teknikleri kullandığına dair sorular yöneltebilirsiniz.

Lakin bu soruları sormadan önce öncelikle terapi alabileceğiniz psikologları belirlemeniz gerekir. Zira karşınızda çok fazla seçenek olabilir. Bu seçenekleri azaltmak için birinci evrede terapi yapma yetkisi olması hedefiyle psikoloğun unvanının ‘Klinik Psikolog’ olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Zira aslında danışan görme yetkinliği klinik psikologlarda bulunmaktadır. Bu Avrupa ve gelişmiş ülkelerde de yapılan bir ayrımdır. Zira klinik psikologlar bilhassa ruhsal hastalıklar ve terapi konusunda uzmanlığa sahiptirler.

Şayet ulaşabildiğiniz etrafta klinik psikolog yoksa uzakta bulunan klinik psikologlardan online terapi de almayı düşünebilirsiniz. Klinik psikolog unvanı olması bu açıdan kıymetlidir.

Psikoloğunuzu seçerken çok genç ya da yaşlı olması bir seçme kriteri değildir. Zira psikoterapi hayat deneyiminden bağımsız olarak bilimsel bir yolu içerir. Bu usulde var olan gerekli uygulamalar psikolog tarafından biliniyorsa bu kâfi olur.

Aslında psikolog olmak öğrenilen tekniklerin psikoloğun kendi hayatına da uygulamasını içermektedir. Bu yüzden gergin olduğunu ya da depresif olduğunu hissettiğiniz bir psikolog size daha çok ziyan verebilir. Vakitle mesleksel deformasyon nedeniyle bu usul durumlar görülebilmektedir.

Psikoloğunuzu seçerken yazmış olduğu birkaç yazıyı evvelden okumanız ve konuşması varsa konuşmasını dinlemeniz yararlı olacaktır. Zira bu durum hem psikoloğunuzu evvelden tanımanızı hem de gücünüzün tutup tutmayacağını test etmenizi sağlar. Terapi uygularken danışan ile gücün tutması olumlu sonuç alma bahtını arttırır.

Birebir vakitte terapide yargılanmadığınızı hissetmek epeyce kıymetlidir. Şayet seçeceğiniz psikoloğun yargılayıcı cümlelerini hissederseniz terapiden sonuç almanız zorlaşabilir. Psikoloğunuzun sizin yaşantınıza, yaşadıklarınıza ve niyetlerinize saygılı olması ve sizi yargılamaması tedavi açısından yararlı olacaktır. Terapinin birinci kuralı zati şartsız kabulleniştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir