PRP Tüp Bebek Rehabilitasyonunda Nasıl Uygulanır?
Genel Sağlık

PRP Tüp Bebek Rehabilitasyonunda Nasıl Uygulanır?

Sıhhatlı bir çocuk sahibi olmak isteyen, ancak birtakım sıhhat meseleleri nedeniyle bunu reelleştiremeyen çiftler için günümüzde pek çok değişik rehabilitasyon usulü uygulanabilmektedir. Günümüzün faize rehabilitasyonu alternatifleri göz önünde bulundurulduğunda hakikatinde kısırlık yakın zamanda tarihe karışacak denebilir. Şöyle ki; aşılama rehabilitasyonları, yumurtlama rehabilitasyonları, hormonsal salınımı tertip edici rehabilitasyonlar ve en çok da tüp bebek rehabilitasyonu sayesinde kısırlıktan mustarip olan pek çok çift bebek sahibi olabiliyor. Dünya genelinde 40 seneyi aşkın zamandır uygulanmakta olan tüp bebek rehabilitasyonu çok zaferli neticeler vermekte, ihtimalsize yakın hadiselerde bebek sahibi olabilmeyi olası kılmaktadır. Özellikle de son senelerde basmakalıp tüp bebek rehabilitasyonuna takviyeci olarak uygulanan ekstra tekniklerle hamilelik elde edebilmek çok daha basit hale gelmiştir.

Tüp bebek rehabilitasyonu

tup_bebek_prp_tedavisi.jpg

Basmakalıp tüp bebek rehabilitasyonu; kadının ve erkeğin faize hücrelerinin alınarak laboratuvar civarında döllenmesi ve döllenme ile elde edilen ceninlerden en sıhhatli olanın anne adayının rahmine transfer edilmesi operasyondur. Bu rehabilitasyon usulü tüm dünyada takribî 45 yıldır uygulanmakta ve pek çok kısırlık olayında zaferli neticeler alınabilmektedir. Ancak seneler içinde elde edilen ilerlemeler sayesinde tüp bebek rehabilitasyonu yeni usullerle desteklenmekte ve zafer uğru da ciddi oranda çoğalmaktadır. Misalin; yumurtlama rehabilitasyonları ile kadının yumurta rakamı ve niteliği artırılmakta, erkekten alınan meninin içindeki spermler bazı özel solüsyonlar içinde bekletilerek sperm niteliği artırılmaya çalışılmakta, mikro- enjeksiyon tekniği sayesinde sıhhatli tek bir sperm ile döllenme hakikatleştirilebilmektedir. Başka Bir Deyişle tüp bebek rehabilitasyonu en zaferli üremeye takviyeci teknik olmakla beraber ek rehabilitasyon uygulamalarıyla bu zafer oranı ve kısmeti çok daha fazla çoğalmaktadır. Bu bağlamda son yarıyılda yeni yeni uygulanmaya başlanan ve pek çok alanda kullanılarak devrim kalitesinde neticeler veren PRP uygulaması da tüp bebek rehabilitasyonunda zafer kaderini oldukça artırmaktadır. Bununla beraber PRP sonrasında tüp bebek rehabilitasyonuna gerek kalmadan dahi hamile kalabilmenin olası olduğu hadiseler de kollanmıştır. Başka Bir Deyişle yumurtalıklarda PRP’nin yarattığı tesir natürel yolla hamile kalabilmeyi olası hale getirmiştir.

PRP nedir?

 

prp_tup_bebek_tedavisi.jpg

 

Yeni jenerasyon hücre yenileme ve canlandırma uygulaması olan PRP platelet rich plasma, “platelet/ trombosit hücreleri bakımından zengin kan” anlamına gelmektedir. PRP harekâtında şahsın kendi kanından elde edilen platelet, başka bir deyişle trombosit hücreleri ve sihrime etkenlerinden zengin plazma kullanılmaktadır. Mevzubahisi hamilelik ve hamile kalabilme olduğunda ise bayan kısırlığı nedenlerinin başında gelen yumurta rezervinin nitelik ve sayı bakımından düşüklüğü meselesinde PRP uygulanması ile hamilelik elde edilebilmektedir.

Bayanların yaşı ilerledikçe ve özellikle de yaş 35’i geçince yumurtlama bozuklukları ve anomali hastalıkları dolayısıyla kısırlık meseleyi ortaya çıkabiliyor. Bu cins bir gidişatta bayanlar bebek sahibi olma isteğinden lüzumlu olarak bırakmak vaziyetinde kalabiliyor. Ancak yumurtlama sürecini yine faal hale getirebilecek bir uygulama olan PRP sayesinde ileri yaşlarda dahi hamile kalabilme kısmeti doğuyor. Şöyle ki; kadının kendi kanından elde edilen trombosit açısından zengin kan yumurtalıklarına enjekte edildiğinde burada sihrime ve büyüme süreci yine faal hale getiriliyor. Zati bayan kaç yaşına kazançsa gelsin, menopoza girmiş olursa olsun yumurtalıklarında hala yumurta hücresi bulunmakta, ancak bunlar pasif gidişattadır. İşte PRP ile bu pasif yumurtalar faal hale getirilir ve yumurtlama sayesinde de döllenme, cenin elde edebilme ve hamilelik olası olur. PRP yumurtalıklarda bir cins yenilenme ve onarım sürecini başlatır ve hamilelik elde edebilmek basitleşir.

PRP nasıl elde edilir? 

PRP için şahıstan kan alınır ve bu kan özel tüplere konur. Bu tüpler yüksek süratte dönen santrifüj makinesine alınır. Santrifüj aygıtı, belirli bir süratte bir müddet dönerek platelet hücrelerinden zengin plazma elde edilebilir.

PRP uygulaması nasıl yapılıyor?

Tüp bebek rehabilitasyonunda PRP uygulaması kadının kendi kanından elde edilen trombosit açısından zengin içeriğin; rahim çeperinin istenen kalınlığa ulaşması için rahme, yumurtaların faal hale gelmesi için de yumurtalıklara enjekte edilmesi operasyonudur. Zira tüp bebek rehabilitasyonunda yeterli rahim çeperi kalınlığı elde edilmediğinde cenin rahme tutunamamakta, kadının yeterli canlılıkta yumurtası yoksa da cenin elde edilememektedir. Tüp bebek rehabilitasyonu için rahim çeperi ince bayanlarda tüp bebeğe ek olarak kendi kanından elde edilen PRP serumu enjekte edilerek, hamilelik kısmeti çoğaldırılmaktadır. Bu harekât ile anne adayının rahim çeperi kalınlaştırıldığında, hamilelik kısmeti takribî % 61 oranda çoğalabiliyor.

PRP ile yumurta niteliğini de çoğalıyor!

PRP’li tüp bebek usulü ile hem rahim çeperi istenen kalınlığa ulaşabiliyor hem de yumurta niteliği çoğaldırılabiliyor. Çünkü PRP rehabilitasyonu, kadının kendi kanından trombositlerin parçalaması ile elde edilen zengin plazmanın lüzuma göre yumurtalıklara enjekte edilmesi ile de yumurta niteliğini artırabilir, artık uykuda olan yumurtaların yine faal hale gelmesinde tesirli olabilir. Başka Bir Deyişle tüp bebek rehabilitasyonunda rahim çeperini uygun kalınlığa getirmek için kullanılan bu usul ile yumurtalık rezervini iyileştirme uğru da edilmektedir.

tup_bebek_prp_uygulamasi.jpg

Yumurtalık rezervi makûs olan, serum AMH ve FSH seviyeleri bozulmuş olan ve 1 seneden uzun zamandır adetgörmeyen bayanlara tüp bebek Yardımı Da veriliyor. PRP’de ultrasonografi ile izlenerek hakikatleştirilen trombosit bakımından zengin olan kanın enjeksiyonuyla yumurtalık işlevleri bozulan bayanlarda harekât sonunda serum seviyeleri basmakalıpa gelebiliyor. Bu harekâttan takribî 2,5 ay gibi kısa bir müddet sonrasında yapılan tüp bebek sınamaları zaferli neticeler verebiliyor. PRP yapılan bayanlarda tüp bebek rehabilitasyonunda özellikle de yumurta toplama süreci daha zaferli bir biçimde sonuçlanmaktadır. Bu bakımdan uzmanlar PRP harekâtının tüp bebek rehabilitasyonunda zaferi artırmada ehemmiyetli olduğunu görüşüdeler.

PRP hangi hastalarda yapılabilir?

PRP operasyonu, şahsın kendi kanından elde edilen trombosit bakımından zengin içeriğin yine kendisine enjekte edilmesiyle hakikatleştirilmekte ve enjeksiyon yapılan bölgede hücresel bir canlılık, uyanış ve yenilenme olması hedeflenmektedir. Bu harekât rahim çeperinin yeterince kalınlaşmadığı tespit edilen bayanlara ve yumurtalıklarında çok ciddi mesele olan bayanlara uygulanmakta ve zaferli neticeler alınabilmektedir. Bunların yanında daha evvelden tüp bebek rehabilitasyonu yapılmış ve zafer elde edilmemiş bayanlara ya da ileri yaş sebebiyle yumurtalık rezervi oldukça eksilmiş bayanlara da uygulanabilir. Ayrıca yeniden menopoza giriş yarıyılında olan, ancak yumurtalık işlevleri yine başlatılması olası olan bayanlar için de PRP uygun bir operasyondur, doğru bir rehabilitasyon alternatifidir.

Tüp bebek PRP operasyonu sonrası nasıl takip edilir?

 

tup_bebek_prp_sonrasi.jpg

 

PRP rehabilitasyonu alan bayanlardan öncelikle hiç adet görmeyenlerin adet tertip edici kullanmaları gerekiyor.

PRP sonrasında ilk hekim hakimiyeti genellikle ikinci adet yarıyılında olurken, bazı hadiselerde hekim ilk adet yarıyılında da hakimiyet isteyebilir.

PRP sonrasında hekim genellikle adetin 2. ya da 3. günleri arasında hakimiyete çağırmaktadır.

PRP sonrası hekim hakimiyetinde öncelikli olarak; ultrasonografik olarak yumurtalıkların değerlendirilmesi ve daha evvelinde yumurta kesesi folikül görülmeyen bayanlarda yumurta keselerinin izlenip izlenmediğinin görüntülenmesi hedeflenmektedir.

Bazı hadiselerde kadının kan ve hormon seviyeleri de eş zamanlı olarak değerlendirilmek istenir.

PRP sonrasındaki hakimiyetlerde keskin cevap kollanamazsa, sonraki adet yarıyıllarında izlemek için yine tetkik önerilebilir.

PRP harekâtının zaferli netice vermesi bir taraftan da hekim hakimiyetlerinin aksatılmaması ve hekimin tekliflerine uyulması ile olası olabilir.

Kaynak: https://www.bulenttiras.com/prp-uygulamasi-sonrasinda-takip-nasil-olacaktir

Etiketler

PRP nedir PRP rehabilitasyonu prp tüp bebek rehabilitasyonu tüp bebek tüp bebek prp tüp bebek rehabilitasyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir