Diyet

Probiyotikler ruh halimizi nasıl tesirler?

Güç bir yılı geride bırakıyoruz. Dert seviyemizin arttığı tahminen de birçoğumuzun kayıplar ve kaybetme korkusu ile yüz yüze geldiği bir yıldı. İstikrarlı ve kâfi beslenmenin , sağlam bir psikolojinin hayatta kalmamızda nasıl tesirli olduğunu deneyimleyerek öğrenmiş olduk . Bu sebeple size ‘ PSİKOBİYOTİK’ lerden bahsetmek istiyorum . Probiyotik bakterilerimiz ruh halimizi nasıl etkiliyor bunları anlatacağım .

Bağırsak -beyin ekseni bağırsaklarımızı ve beynimizi birbirine bağlayan irtibat ağı için kullanılan bir tabirdir. Bu bağlantı ağında Vagus hududu, bağırsağınızı ve beyninizi birbirine bağlayan en büyük sonlardan biridir. Her iki istikamette de sinyaller gönderir.

—İnsanlarda yapılan bir çalışmada, irritabl bağırsak sendromu (IBS) yahut Crohn hastalığı olan bireylerin vagus hududu işlevinin azaldığı gözlemlenmiştir.Yani yani sağlıklı bir bağırsak tertibi ruh halimizi direk olarak tesirler. Çoğunlukla gerilim yüzünden bağırsak hareketlerinin bozulduğu düşünülse de , tam karşıtı yani bozulmuş bağırsak nizamı yüzünden de depresyon vb durumlarla karşı karşıya kalabiliriz.

Bağırsağımız ve beynimiz ayrıyeten nörotransmiterler ismi verilen kimyasallarla da irtibatlıdır.Beyinde üretilen nörotransmiterler hisleri denetim eder.Örneğin, serotonin memnunluk hislerine katkıda bulunur ve ayrıyeten biyolojik saatinizi denetim etmeye yardımcı olur . Bu nörotransmiterlerin birden fazla bağırsak hücreleriniz ve orada yaşayan trilyonlarca bakteri tarafından da üretilir. Bağırsakta büyük oranda serotonin üretilir Bağırsak mikroplarınız ayrıyeten gama-aminobütirik asit (GABA) ismi verilen kaygı ve telaş hislerini denetim etmeye yardımcı olan bir nörotransmiter üretir.

—Farelerde yapılan araştırmalar, birtakım probiyotiklerin GABA üretimini artırabileceğini ve anksiyete ve depresyon gibisi davranışları azaltabileceğini göstermiştir.

Bu araştırmalardan kimileri, birtakım özel bakteri çeşitlerinin ruh hali üzerinde daha olumlu tesire sahip olduğunu göstermiştir. Bu psikobiyotik bakterilerin hangileri olduğunu bir sonraki postta anlatacağım .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir