Diyet

Probiyotikler kilo vermenize yardımcı olur

Probiyotikler, bilinen birçok sıhhat faydasının dışında kilo vermenizde de etkilidirler.

Bu dost bakterilerimizin kilo verme sürecindeki tesir düzeneklerini aşağıda sıra ile anlatacağım .

— Probiyotik bakteriler, sindirilmemiş diyet liflerini fermente ederek Kısa Zincirli Yağ Asitlerini üretirler.

— Kısa zincirli yağ asitleri, asetat propiyonat ve bütirattır.

—Ve bu üretilen yağ asitleri iştahı düzenleyen hormonların (GLP-1 ve Peptit YY gibi) salınımına tesir ederler.

— Bu hormonlar mide boşalmasını geciktirir, tokluk mühletini artırır ve hasebiyle acıkmanızı geciktirirler. Yağ depolanmasını azaltırlar ve yağ yakmanızı kolaylaştırırlar.

— Kısa zincirli yağ asitleri birebir vakitte bağırsak hücreleriniz için güç kaynağıdır.Geçirgen bağırsak (leaky gut) sendromunda çok etkilidirler. Ve günlük güç gereksiniminizin %10 kadarını karşılayabilirler. Bu da kilo vermenizde yardımcı olur.

— Kısa zincirli yağ asitlerini üreten probiyotik bakterilerin çeşitliliği ve sayısının fazla olması obezite ve kilo denetiminde müspet tarafta tesir yapar. Obez bireylerin bağırsaklarında bulunan dost bakteri çeşitliliğinin/sayısının öbür insanlardan daha az olduğu bilinmektedir.

— Artık gelelim bu yağ asitlerini nasıl artıracağımız konusuna,

Bifidobacterium Animalis Lactis isimli probiyotik bakteri kısa zincirli yağ üretimini ve GLP-1 ölçüsünü artırarak kilo kaybına değerli ölçüde katkıda bulunabilir. Ayrıyeten diyette tükettiğiniz kimi lifleri artırarak da bu etkiyi sağlayabilirsiniz. Örn : kuşkonmaz , soğan ,sarımsak, enginar , yulaf . Ayrıyeten halis bir tereyağı kullanarak direk olarak kısa zincirli yağ asitlerinden bütirik asidi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir