Kadın Sağlık

Polikistik over hakkında bilgilendrime

Poliksitik Over Sendromunu ortalama %20-25 oranında görülebilen ve bilhassa bizim üzere Akdeniz toplumlarında daha sık tespit edilen, genetik geçişli olduğu düşünülen sistemik – hormonal bir bozukluk olarak tanımlayabiliriz. Bu hormonal bozukluk ergenlik devrinden itibaren karşımıza çıkabilir. En çok görülen sorunlar; adet düzensizliği, kilo sorunları, tüylenme ve sivilcelenmede artma,metabolik sıkıntılar, yumurtlama düzensizliğine bağlı çocuk sahibi olmada zahmet olarak sıralanabilir. Ayrıyeten takip ve tedavisi düzenlenmeyen durumlarda ileriki yaşlarda diabet, kalp rahatsızlıkları ve rahim ile ilgili sıkıntılar görülme riski artar.

Polikistik Over Sendromunda ailesel geçiş kıymetli bir bilgidir, ailede polikistik over senromu tanısı almış anne, kızkardeşveya teyze üzere aile fertleri var ise riskin arttığını biliyoruz.

Tanıyı klinik hikaye, ultasonda yumurtlaıkların kıymetlendirilmesi ve hormonal testler yaparak koyuyoruz. Tedavi klinik hikaye, yaş, gebelik isteminin olup olmaması, eşlik eden başka sorunların durumuna nazaran kişisellendirerek şekillendirmek gerekir. Kesinlikle hayat biçimi, beslenme alışkanlıkları konusunda bilinçlendirme yapılmalıdır. Gerçek teşhis ve tedavi formuyla istenilen sonuçlar rahatlıkla elede edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir