PCT Nedir, PCT Yüksekliği Ne Anlama Kazanç?
Genel Sağlık

PCT Nedir, PCT Yüksekliği Ne Anlama Kazanç?

PCT yüksekliği rehabilitasyonu sıhhat açısından oldukça ehemmiyetlidir.  Kandaki prokalsitonin seviyesini ölçen ve genellikle kandaki zehirlenme vaziyetlerinde yapılan PCT kan testi uygulaması erken teşhis ve rehabilitasyonlar için oldukça ehemmiyetlidir. Bağışıklık sistemi cılız olan bireylerde ölümcül neticeler doğuran riskli gidişatın yasaklanmasında PCT testleri rehabilitasyon usullerini tanımlamak ve rehabilitasyona geçmek için uygulanmalıdır.

Sıhhatlı Bir İnsanda Olması Gereken PCT Kıymetleri

Sıhhatlı insanlarda genellikle yükselmeyen PCT banal kıymetleri 0 ila 0,05 arasında olmaktadır. 0,05 ila 0,5 arasında yükseklikte bedeller ciddi olmayan enfeksiyonlara işaret etmektedir. Misalin; üst solunum yolları enfeksiyonu ya da diş cerahatleri vaziyetleri gibi. 0,5 ila 2 arasında olan bedeller sistemik bir enfeksiyon işaret etse dahi sepsis teşhisi için yeterli sayılmaz. 2 ila 10 arasındaki bedellerde kan zehirlenmesi başka bir deyişle sepsis olduğunu gösterir.

PCT yüksekliğinin Sebepleri Nelerdir?

PCT yüksekliğinin sebepleri bir hayli nedene bağlı olabilmektedir.  Genellikle sepsis ve sepsis gibi enfeksiyonlara bağlı yükselmeler yaşanmaktadır. PCD yüksekliğine neden olan enfeksiyon arasında bakteriyel zatürre ve menenjiti sayılabilir. Bunun dışında PCT yüksekliğine neden olabilecek vaziyetler şunlardır;

Bazı ilaçların yan tesiri PCT yükselmesine neden olabilir. Şok vaziyetlerinde ve tiroit kanseri vaziyetlerinde PCT yükselmeleri alana kazanç. Kan pıhtısı gibi uzuvlara oksijen taşımasının eksildiği vaziyetlerde PCT yüksekliği görülmektedir.

PCT Testi Hangi Vaziyetlerde Ve Neden Yapılır?

Hangi vaziyetlerde PCT testi yapılır test niye kullanılır şu biçimde sıralanmaktadır;

Kan zehirlenmesi ve menenjit gibi bakteri enfeksiyonlarının teşhisinde kullanılır. Çocuklarda idrar ylları enfeksiyonları ve böbrek enfeksiyonların teşhisinde kullanılır. Sepsis enfeksiyonunun ciddiyet gidişatının tanımlanmasında kullanılır. PCT yüksekliği düşürmek için antibiyotik rehabilitasyonlarının tesirinin takibinde kullanılmaktadır.

PCT testinin yaptırmayı gerektiren bulgular şunlardır;

Yoğun biçimde sızı yaşanması Soluk darlığı problemleri Çok düşük tansiyon Ateş, titreme ve terleme Kalp atışlarının çok süratli olması Sersemlik gibi gidişatlardır.

PCT Nedir? Yüksekliği Neyi Gösterir? Tıklayın !

MPV Nedir? MPV Yüksekliği Düşüklüğü Riskli Mi? Tıklayın !

CRP Yüksekliği Neyi İfade Eder? CRP Banal Bedeli Kaçtır? Tıklayın !

Gebelikte WBC Yüksekliği Neden Olur? Rehabilitasyonu Tıklayın !

Gebelikte PLT Yüksekliği Nedir? PLT Yüksekliği Neticeyi Neler Alana Gelebilir? Tıklayın !

Etiketler

kan analizi pct pct düşüklüğü PCT banal kıymetleri pct testi pct yüksekliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir