Pasif Sigara Içimi
Sigara

Pasif Sigara Içimi

Sigara içmeyen bireylerin tütün dumanından dolayı maruz kaldıkları sağlık tehdidi kesin olarak belgelenmiştir. Bu pasif sigara içimi tesirlerinin bir neticeyi olarak, millete sarih yerlerde sigara içimini sınırlayacak yasalar yürürlüğe konmuştur.

Pasif olarak sigaranın solunması, kalbinizin daha süratli atmasına, kan tazyikinizin yükselmesine ve kanınızdaki karbonmonoksit seviyesinin çoğalmasına neden olur. Başkasının içtiği bir sigaranın dumanı kendi içtiğiniz sigaranın kapsadığı katran ve nikotinin iki, 3, 4-benzpyrene kansere neden olan bir casus olarak adlandırılan bileşiğin de üç, karbonmonoksitin beş ve amonyağın muhtemelen elli kat fazlasını kapsar. Sarihçe, solunum ya da kalp meseleyi olan şahıslar ve genel olarak yaşlılar, pasif dumana maruz kaldıklarında hakikat bir sağlık tehdidiyle karşı karşıyadırlar. Dumana maruz kalan 1 yaşın altındaki çocuklar, ebeveynleri sigara içmeyen çocuklara kıyasla daha çok solunum hastalıkları sebebiyle sağlık kurumuna müracaat etmektedirler. Pasif solunan duman, çocuğun zatürre, bronşit ya da bademcik irini olma tehlikesini artırır. Dahası, sigara içen ebeveynler solunum enfeksiyonlarına daha meyilli olduklarından, bunları çocuklarına geçirebilirler.

Sonuç olarak, etrafsal dumanlarla alakalı sağlık mevzuları o kadar ciddidir ki, sigara içen tüm ebeveynler başka bir sebeple değilse dahi çocuklarının sıhhati için sigarayı vazgeçmeyi düşünmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.