Psikoloji

Parkta Salıncak İle Duyusal Oyunlar

Vestibüler (hareket) duyu beyefendisine vücut ile ilgili bir çok bilginin iletimini sağlayan bir duyudur. Vestibüler duyu geliştikçe, tam manası ile çalıştığında, çalıştırıldığında vücudumuzu kullanmayı öğrenip istikrar, uyum, kas tonusu, görsel uyum ve en değerlisi lisan ve konuşma gelişimini takviyeler. Salıncaklar vestibüler duyumuza (hareket duyumuza) hizmet eden park oyuncaklarıdır. Çeşitlendirerek kullanmak çocuklar ve yetişkinler için rahatlatıcı ve terapötik ( tedavi edici) tesir yaratır. Salıncakların bir çok kullanım biçimi vardır. Onlardan birkaç adedini aşağıda açıklıyoruz.

 1. Kova Salıncaklar:
  Bilhassa 5 yaş ve altındaki çocuklar için kova salıncaklar çok faydalıdır. Kova salıncaklar dizaynları gereği çocukların marifet ve motor gelişimi alanı ve sonları içinde hareket etmesini sağlar bu sebeple çok kıymetlidirler. Çocuğunuzun hayal gücüne hizmet edecek öyküler, etkileşimler ve müzikler uydurabilirsiniz. Güya elleriniz onun ayak ve ellerini yemek için bekleyen bir timsahmış üzere oyun oluşturun böylelikle vücut farkındalığı artacaktır. Ya da eline bir top vererek elinizdeki kovayı amaç alıp içine atmasıyla oynadığınız amaç oyunu da görsel- uzamsal algısını arttıracak ve destekleyecektir. (Ve bunun üzere renkler, yiyecekler üzerine sallanırken oynayacağınız eşleştirme ve iddia oyunları. )

 • Kayış salıncaklar:
  Kayış salıncaklar fazla hareket içeren, esnek, hareketli tabana sahip salıncaklardır. Çocuğunuz kendini dik tutabilme, hareketli yüzeyde istikrarını inançlı bir biçimde koruyabilme kıvamına gediğinde bu salıncakları kullanmanızı öneririz. Ortak memnunluk için çocuğunuzun zorlanmadığından ve salınımlardan korkmadığından emin olunmasında yarar vardır. Ve ufak salınımlar ile başlamak sonrasında çocuğun kendi ritmini bulması ülküdür. Sallanmak, çocukların derin bir nefes almasına yardımcı olan, doğrusal ritim ile sakinlik, rahatlama ve tertip hisleri yaratan bir etkinliktir. Çocuklar sallanırken derin nefesler alır ve vestibüler (hareket) sisteme epeyce katkısı olan bu salıncakların kullanımı sırasında şnorkel takmasını sağlayarak güya bir deniz içerisindeymiş üzere nefes idmanı yaptırabilirsiniz. ( bu yalnızca bir örnek ve çocuğunuzun katılmayı istemesi kıymetli bir nokta.)

 • Kayış Salıncaklar ile Ritim Tutmak:
  Kendi vücut farkındalıkları, tertibi ve ritim tutma, sallanmayı planlama açısından dışarıdan çocuğunuzun ayak ile hava vuruşlarına, salınımına ritim tutabilirsiniz. Nasıl olur? Öneee – geriye , öneee—arkaya (yön duygusu)
  uzaaak – yakın, uzaaak- yakın (uzamsal algı) , ya da sayı sayarak (sıralı hareket).
  Bunlar çeşitlendirilebilinir. Bir başkası; Çocuğunuzun sırtından, bacakları düz durumdayken ayaklarının altından itmeniz (iterken dokunduğunuz yeri belirtmeniz) vücut algısı için epeyce kıymetlidir. Üst beden ve alt beden hareketlerini koordine etmeleri için yardımcı olursunuz.

 • Salıncakta Karın Üstü Sallanma:
  Çocuğunuzun bu sallanmayı tercih edip etmediğine, tek tip sallanıp sallanmadığına dikkat edin bu ipuçları duyusal açıdan epeyce kıymetlidir. Karın üzeri sallanmak bazen bedenini dik tutamayan çocukların tercihi olabilir. Tek tip salınımların olması, farklı salınımlar denemiyor olması ise planlama hünerlerinin değerlendirilmesini gerektirebilir. Çocuğunuz karın üzerinde sallanırken yerden küçük, renkli kum torbalarını ya da sizlerin konutta diktiği içinde baklagil bulunan kesecikleri oyun olarak toplayabilir. Bu oyun onun görsel motor ve uyumunu arttıracaktır. Ya da karın üstü yatan çocuğunuzun ellerinden tutup üçe kadar sayarak bırakabilirsiniz bu türlü ufak tefek zorluklar baş etmeyi kolaylaştırır. Sorun çözmeye teşvik eder ve yeni muvaffakiyetler için inanç inşa eder.

Etraf bize varsayım ettiğimizden çok daha fazla tecrübe sunar. Bu tecrübeleri çocuklarınızla birlikte yaşamanız çocuğunuzun gözünden bakmanızı ve onu anlamanızı sağlar. Nizamlı olarak park günleri oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir