Parasını El, Dumanını Rüzgâr Alır
Psikoloji

Parasını El, Dumanını Rüzgâr Alır

Ulus dilinde “parasını el alır, dumanını rüzgâr alır” lafı sigaranın sağlık güzergahından hasarının yanı gizeme parasal hasarını da anlatmaya yetiyor.

4 bin zehirli hasarlıların başında gösterilen sigarayı mevzu alan rakamsız yazı ve araştırmadan iz vazgeçen kelimeler: Sigara rus ruleti gibidir, sigara içenlere iyi davranın zira fazla ömürleri yok.

Yapısındaki 4 bin zehirle hasarlı alışkanlıkların başında gösterilen sigarayı mevzu alan rakamsız yazı ve araştırmadan iz vazgeçen kelimeleri bir kere hatırlalamak bile, bu ilettin insanların başına ne büyük belalar açtığını göstermeye yetiyor. Sigarayı mevzu alan muhtelif yazı, araştırma ve haberlerden derlenen garip kelimeler, sigarayı içmenin “Rus ruleti” oynamakla eş anlama geldiğinı ortaya çıkardı.

Sigaranın hasarları anlatılan bir yazıda, salgın hastalık denilince insanların usuna veba, kolera, ya da AIDS’ın geldiği, oysa dünyanın en riskli salgının sigara olduğu vurgulanırken, tiryakilerin ötekilerine oranla 20 sene erken can verdiğine dikkat çekiliyor.

İngiltere’de 1951-1991 seneleri arasında takribî 35 bin bireyi içeren araştırmada ise, tiryakilerin yarısının kanserden, dörtte birinin kalp solunum yetmezliği ve enfaktüsten can verdiği belirtiliyor.

Sigara içen bir şahsın çalıştığı şirkete senede 4 bin 600 dolarlık ek yük getirdiği vurgulayan bir yazıda ise “düşük nikotinli sigara da en az değişikler kadar risklidir” mevzusu işleniyor. Bir başka yazıdaki, “Tiryaki kadınların çocukları oksijen azlığı sebebiyle geri zihinli olur” kelimeyi, “Tiryaki bayanlarda kısırlık, 11 kat fazladır” tümcesiyle tamamlanıyor.

TİRYAKİ ANNELER DİKKAT

“Sigara içen anneler…lütfen çocuklarınızı emzirmeyin..” ihtarının yapıldığı bir haberin devamında ise tiryaki bayanların içmeyenlere oranla 15 sene fazla yaşlandığı, ciltlerinin buruştuğu hatırlatılıyor.

Sigarayı çok iyi belirleyen kelimelerle literatüre geçen şehirler de var. Balıkesir’de sigaraya “budala otu” tanımı uygun bulundu.

Diğer yandan dikkat sürüklerken düşündüren afiş ve posterlerin rakamı da gözardı edilmeyecek kadar fazla. Bunlardan en dikkat çekici olanı ise resmin altına düşen ufak bir anekdot, “Taksit taksit kestiler. Sigara bacak düşmanıdır. Kesilen bacakların yüzde 90’ı sigara kaynaklıdır. Taksit taksit kesilmek istemiyorsanız vazgeçin” “Tüten insan medeni insan değildir” kelimeyi, “Hoşsa hayat…sigarayı at” teklifiyle noktalanıyor.

Bazı işyerlerinde ise, elle çizilen iskelet ve sigara fotoğraflarının altında, “Sigara içenlere iyi davranın zira fazla ömürleri yok” yazısı yer alan tablolar duvarları süslüyor.

Ulus dilinde de “parasını el alır, dumanını rüzgâr alır” lafı sigaranın sağlık güzergahından hasarının yanı gizeme parasal hasarını da anlatmaya yetiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir