Psikoloji

Pandemi Süreci ve Ruhsal Sağlamlık

Pandemi süreci, hayatımızda birçok değişime neden oldu; üstelik bu değişimler birdenbire ve isteğimiz dışında oluştu. Birden çok boyutta ve uzun vadeli olan tesirleriyle bu süreç vakit zaman herkes için zorlayıcı bir durum haline dönüştü. Sıhhatimizi tehdit ediyor olmasının yanı sıra, virüsün süratli bulaşıcılığı sevdiklerimize bulaştırma ihtimaliyle de tasayı yükseltti. Hayat biçimimizin önemli boyutta değişime uğramış olması; davranışsal, bilişsel ve duygusal tesirleri ortaya çıkarmaktadır. Bu içinden geçtiğimiz devri ele alırken; sırf koronavirüse değil hayatın içinde karşılaşılan zorluklarla başa çıkabilmeyi sağlayan marifetleri ele almalıyız Bu maharetlerle sahip olduğumuz donanım, ruhsal sağlamlığımızı arttıracak ve ahengi kolaylaştıracaktır.

Bir sorun yahut tehlike karşısında çabayı başlatmadan evvel neyle savaşacağımızı bilmeliyiz. Nasıl bir meseleyle karşı karşıyasınız?

-Evet, tüm beşerler için tehlikenin ismi koronavirüs olsa da, manası ve tesirleri farklı farklı.

Evvel gerçek teşhis, sonra yanlışsız tedavi. Zorlandığımız noktalarda neye muhtaçlığımız olduğunu, ne yaşadığımızın ve nasıl etkilendiğimizin farkında olursak bulabiliriz. Bu muhtaçlık bağlantı marifetlerine, kendini tanımaya, hudut koyabilme, hayır diyebilme, his idaresi üzere hususlarda olabileceği üzere yaşanan tasa sebebiyle tetiklenen geçmiş yaşantılar, birebir niyetlerde takılı kalma üzere durumlara yönelik olabilir.

Hayatın içinde artık olduğu üzere birçok zorlukla, sorunla karşılaşıldığında; kişinin başa çıkma metotları, ahenk sağlama yeteneği işe fayda. Başa çıkmayı ve adapte olmayı kolaylaştıran içsel ve dışsal kaynaklarımızdır. Bu kaynakları, bir masanın ayakları üzere düşünebiliriz; ayakta tutan, daha güçlü durmayı sağlayan düzgün gelen şeylerdir. İçsel kaynakları; sahip olduğumuz özellikler, marifetlerimiz (girişkenlik, sabır, his idaresi, irtibat hünerleri gibi) oluşturur. Dışsal kaynaklar ise; hobi, spor, arkadaşlar üzere dışarıdan sağlanan takviyelerdir. Bazen sahip olunan kaynaklar art plana atılabiliyor, düşününce yokmuş üzere bulmakta zorlanma olabiliyor. Bu kaynaklara sahip çıkmak ve geliştirmek mümkün.

Yeni başa çıkma stratejileri öğrenmek, toplumsal etraf ağlarını genişletmek, profesyonel ruhsal dayanak almak üzere kaynakların arttırılması sağlanabilir. Başa çıkmak için çaba vermek kimi durumlar için bakış açısını değiştirebilmektir; durumun değişmediğini görmek ümitsizliğe neden olmamalıdır.

Kabullenmek, boş verebilmek değerli bir maharettir; sorun karşısında olumsuz hislerle boğuşarak eli kolu bağlı kalmak, umursamamak değildir. İçinde bulunulan durum ile ilgili baş etme gücünüzle yapabileceklere odaklanmak ve gerekenleri yaptıktan sonra durum hala aynıysa, varlığını kabul etmektir. Bu türlü bir kabulleniş sonrasında evvelki üzere rahatsız olmadığınızı deneyimleyebilirsiniz. Bu yaşanan durum/olaya karşı bakış açınızı değiştirir ve değişimin kendisi o anda başlar.

Kaynak Geliştirmek için Küçük Bir Uygulama

1-Daha evvel karşılaştığınız sizi zorlayan bir duruma/soruna odaklanın.

2- Bu sorunla daha âlâ baş edebilmenizi sağlayan neler vardı?

3-Hangi özellikleriniz yahut maharetiniz size yardımcı oldu? (Sabırlı olmak, irtibat hüneri gibi…)

4-Bu problemle gayret gücünüzü arttıran neler/kimler vardı?(Arkadaş, psikolog takviyesi, kitap gibi…)

5-Bugün zorlandığınız durumla daha tesirli biçimde başa çıkabilmek için nasıl bir içsel ve dışsal kaynağa gereksiniminiz var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir