Diyet

Pandemı̇k kı̇lo alımı

Süreç nasıl bilakis çevrilir?

Pandemi sürecinin neden olduğu meskene kapanma süreci insanları hareketsiz ve sürekli bir yeme hareketiyle baş başa bıraktı.

İnsanlar bunun sonuçlarını bazen kapanmayan bir fermuar, bazen kısalmış pantolonlar, bazen de aynadaki yabancı bir görüntüyle fark etti. Bu tecrübe aslında tek bir gerçeğe işaret ediyordu: PANDEMİK KİLO ALIMI. ⛔️ ⛔️ ⛔️

Natürel ki buraya nasıl geldiğimizi biliyoruz, asıl soru ‘Süreci nasıl aksine çevireceğiz ♋️

Yaşam şekli rutinleri, kilomuzdan sağlığımıza, sahip olduklarımızdan memnunluk düzeyimize her düzeyde belirleyici rol oynar.

Mart 2020’de toplumun çoğu daha önce hiç yapmadıkları bir şeyi yapmak zorunda kaldı: Meskende kalmak. Kimileri bu zorunluluktan rahatsız olmaz ve verimli, keyifli vakit geçirebilirken, diğerleri hapsolma durumundan son derece rahatsız oldular. Her iki kümenin ortak yönü, sürecin sonunda kilo almış olmalarıydı.

Maddi sorunu olmayan bireyler için yemek sorun değildi. Uzaktan çalışamayan ve finansal tasaları olanlar için ise yemek gerilime karşı rahatlatıcı bir ruhsal reaksiyondu. Bu sebeple her iki küme için de sonuç değişmedi.

Şimdi kontrollü olarak pijamalarını çıkaran beşerler için soru kolay: Kıyafetlere sığabilecek miyim?

SÜRECİ GERİ ALMAK SABIR GEREKTİRİR

Kilo verme davranış kalıplarına ve kişisel disipline bağlıdır.

Bir gecede kilo almadınız, o yüzden bir gecede kaybetmeyeceksiniz.

Kilo alırken muhtemelen fark etmediniz çünkü eşofman ya da pijama giyiyordunuz.

ŞİMDİ ADIM ATMA VAKTİ; İŞTE KİMİ TAKTİKLER

✅ Ne olursa olsun dışarıdan yemek sipariş etmeyin, hazır besin yemeyin. Konutta yiyeceğiniz şey yalnızca makarna ya da sandviç dahi olsa!

✅ Meskende sağlıklı yemenin farkını hissettiğinizde her öğüne zerzevat eklemeye başlayın. Her tabağa ekleyeceğiniz renkli sebzeler hem görsel, hem çiğneme, hem sindirim enzimi, hem tokluk ve kan şekeri istikrarı hem lif hem de hem de… bağışıklık desteğiyle olağanüstü kilo verdirici askerlerdir.

✅ İnterneti açın ve bir yürüme antrenmanı görüntüsü bulun. Ne kadar süreceği önemli değil, eşlik edin. Her gün zevkle sürenin uzadığını göreceksiniz.

✅ Düzenli uyumak kilo verdirir. Kesin bilgi, yayalım.

✅ Su için, hücrenizde kâfi nem olursa hücre güç dönüşümüyle ilgilenir.

✅ Size özel diğer sağlıklı beslenme ipuçları için diyetisyeninizle görüşmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir