ÖMRÜNÜZE ÖMÜR KATAN 7 YİYECEK
Tamamlayıcı Tıp

ÖMRÜNÜZE ÖMÜR KATAN 7 YİYECEK

Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü AICR, 2007’ye sıhhatli bir başlangıç yapmanız için, bedeni kanser, kalp krizi, Alzheimer ve diyabet gibi ciddi rahatsızlıklara karşı gözeten gıdaların listesini açıkladı. İşte Amerika’nın en iyi uzmanlarının hazırladığı yiyecek reçetesi:

Kalbi gözetiyor

BADEM: Her gün, bir çay fincanın yarısını dolduracak ölçüde, başka bir deyişle 30 gram badem yemeyi ilgisizlik etmeyin. Omega-3 asitli yağları açısından oldukça zengin bir yiyecek olan badem, kandaki makûs kolesterol LDL oranını yüzde 4.4 oranında düşürüyor. Badem böylece damar tıkanıklıklarını önleyerek, dolaşım sisteminin kumpaslı olarak çalışmasını sağlıyor; kalbi gözetiyor.

Diyabeti önlüyor

KAHVE: Günde iki fincan kahve, özellikle orta yaşlardan sonra görülen Parkinson ve Tip-2 diyabete karşı bedeni gözetiyor. Kahvede bulunan kafein maddesi, diyabete tutulma tehlikesini yüzde 35 eksiltiyor. Ayrıca ağrı kesici özelliği de bulunuyor. Ancak kahveyi kesinlikle kalsiyum ambarı olan sütle için. Böylece kafeinin kemikleri zayıflatmasını yasaklamış olursunuz.

Asapları rahatlatıyor

TARÇIN: Her yemekten sonra içinde bir ölçü tarçın bulunan bir tatlı yemeyi unutmayın. Tatlı yemek istemiyorsanız, ufak bir çay kaşığı dolusu tarçını doğrudan suya ilave ederek içebilirsiniz. Tarçın kan şekerini düzenliyor, ayrıca asap sistemine gevşetiyor. Öte yandan köri baharatının içinde bulunan Tumerik isimli maddenin eklem irinini ve romatizmayı önlediğini unutmayın.

Patatesi haşlayın

PATATES: Antioksidanlar güzergahından çok zengin. Amerikan Tarım Dairesi’ne göre en verimli 100 gıdalar arasında 17’nci sırada yer alıyor. Akciğer kanseri, diyabet ve kalp krizine karşı gözetiyor. Ancak patatesi kızartmak yerine, yağsız bir biçimde haşladıktan veya fırında pişirdekten sonra yemeyi seçim edin.

Adaleler için bereketli

SEBZE ÇORBASI: Doyurucu ancak kalorisiz bir besin olduğu için özellikle kilo vermek isteyenlerin bir numaralı seçimi. Ayrıca, özellike sebze çorbası sodyum bakımından zengin. Bir kase sebze çorbasında 500 miligram sodyum bulunuyor. Sodyum, asap sistemi ve adalelerin kumpaslı olarak çalışmasını sağlıyor. Ayrıca bedendeki akışkan miktarına dengesine tertip ediyor. Ancak günde 1500 miligramdan fazla sodyum tansiyon ve kalp rahatsızlıkları mevzusunda bütün bir ters tesir yaratıyor.

Kansere karşı birebir

ZEYTİNYAĞI: Zeytinyağı kanser tehlikesini eksiltiyor. Günde 25 ml. zeytinyağı alanların idrarlarında, hücrelere hasar veren ’8oxodG’isimli maddenin seviyesinin eksildiğini ortaya çıkardı. Zeytinyağı kanserin yanısıra iyi kolesterol HDL oranın çoğalmasını sağlayarak kalbi gözetiyor. 1 çorba kaşığı zeytin yağında 120 kalori bulunuyor. Bu sebeple günde 6 çorba kaşığını geçmeyin.

Kanseri yasaklıyor

ÇAY: Siyah veya yeşil olsun, çayın her cinsi kanser tehlikesinin eksiltilmesinde tesirli bir rol oynuyor. Çay, bayanlarda rahim kanserine tutulma tehlikesini yüzde 50 eksiltiyor. Göğüs kanseri içinse bu oran yüzde 60’a kadar çıkıyor. Çay ayrıca Alzheimer ve kalp krizine karşı bedeni gözetiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.