Kadın Sağlık

Olağan doğum ve idaresi

Rahim kasılamalrının başlaması ile rahim ağzının açılması sonucu fetüs ve eklerinin genital yolu takip ederk vajinal yolla doğması sürecidir. 3 evrede gerçekleşir.

AÇILMA EVRESİ: rahim ağzı 3-4cm uzunluğunda kapalı tüp gibisi yapıdır. Rahim ağzının bu kapalı konumundan 10 cm kadar genişlemesine kadar geçen süreçtir. Zımnî ve faal faz olmak üzere 2 periyottan oluşur.

LATENT FAZ : sistemsiz rahim ağrılarının olduğu, rahim ağzının yavaşça yumşadığı ve 2-3 cm açıklığıa kadar açıldığı periyottur. Birçok hastada kasılmalar belirli meçhuldür, vakitle daha kısa aralıklarla gelmeye ve 1 dakikadan uzun sürmeye başlar. Ekseriyetle bu periyodun sonunda rahim ağzında bulunan mukus tıkacı atılır – kanlı-sümüksü nişan olarak isimlendirilen akıntı oluşur. Latent faz uzunluğu birkaç gün ile birkaç saat ortasında değişebilir.Bu nedenle bebek hareketlerinde azalma ve ek risk faktörü yoksa anne adayının bu devri konutta rahatlatıcı ve gevşetici aktiviteler yaparak geçirmesini tavisye ederiz . Ilık duş almak, ayakta gezmek, bel ve sırt masajı hamilenin rahatlamasına yardımcı olabilir. 10 dakikada 2-3 kere, nizamlı ağrılar başladığında hastaneye başvurulmalı.

FAAL FAZ: nizamlı, ağrılı rahim kasılmalarının başladığı, rahim ağzının açıldığı periyottur .Ortalama 6-8 saat kadar sürer. Daha evvel doğum yapmış hastalarda daha kısa, birinci doğum yapacaklarda 14-16 saat kadar uzayabilmektedir. Ağrılar giderek daha şiddetli olmakta ve uzun sürmektedir, bebeğin baş basısı nedeniyle şiddetli bel ağrısı ile birlikte ve ıkınma hissi yaratbilir. Bu periyotta rahim ağzının açılma suratı ortalama saatte 1 cm’ dir. Bebeğin durumunu pahalandırmak açısından fetal kalp suratı monitorizasyonu belirli aralıklarla yapılmalı. Su kesesi zaten yahut hekiminiz tarafından , doğumu hızlandırmak ve amnion sıvısının mekoniyumla boyalı olup olmadığını pahalandırmak açısından açılabilir. Ağrıyı azaltmak gayesi ile epidural anestezi yahut güçlü ağrı kesiciler bu dönmede uygulanabilir. Kasılmalar ortasında yürümek, plates topu üzerinde zıplamak, durum değiştirmek, su havuzuna girmek, duş almak üzere formüllerle ağrı denetim altına alınabilir. Bu periyodun sonunda bebeğin başı vajina girişine hakikat inmeye başlar ve hamile kasılmalar esnasında ıkındırtılır.

DOĞUM EVRESİ: rahim ağzının 10 cm kadar açılmasından bebeğin doğumuna kadar geçen evredir. Annenin etkin ıkınmaları ile bebeğin başı vajen boyunca muhakkak dönme hareketleri yaparak pelvis olarak isimlendirilen kemik çatının nispeten dar kısımlarını aşmaya çalışır. Bu iniş süreci başarılı bir formda gerçekleşirse evvel baş, daha sonra omuz ve beden doğar. Bu devir daha evvel doğum yapmamış hastalarda 2 saat, epidural anestezi uygulandı ise 3 saat kadar sürebilir. Bebeğin kalp atışları ekseriyetle daima takip edilir. Ikınma ayakta, yatakta, çömelerek, diz -dirsek yahut yan durumda yapılabilir. Durum hamilenin tercihine brakılmalıdır. Bebeğin doğumundan sonra durumu stabilse anne goğüsü üzerine konularak anne ile birinci teması sağlanmalıdır. Bebek süratlice kurulanır, hava yolu temizlenir, göbek kordonu 30-60 sn sonra klemplenmelidir. Bu formda plasentadan bebeğe kan geçişine fırsat tanınır. Geç kordon klemplenmesi bebeğin dış ortama adaptasyonunu kolaylaştırır. Birinci emzirme bu anda başlatılmalıdır.

PLASENTANIN AYRILMA EVRESİ: 5-10 dakika ile 30 dk ortasında sürebilir. Bu periyotta plasenta ve zarları rahimden atılır. Plasentanın süratli ayrılması annedeki kanama ölçüsünü azaltacağı için rahim masajı ile birlikte göbek kordonu denetimli bir biçimde çekilir. Bu periyotta rahim kasının uygun bir halde kasılması epey kıymetlidir ve doğum sonu kanamayı durduran en değerli düzenektir. Kasılmaların güçlü ve uzun vadeli olmasını sağlamak için uterotonik ( rahim toplayıcı ) ilaçlar uygulanır. Vajen ve vulva bölgesi yırtık ve kanama odakları açısından kıymetlendirilir. Yırtılan alanlar onarılır. Bu süreçler için lokla yahut epidural anestezi altında uygulanır.

Doğumdan sonraki birkaç saat hem bebek hem anne açısından epey değerlidir. Bebeğin birinci muayenesi ve aşıları uygulandıktan sonra teneffüsü olağan ise sık sık emzirilmelidir. Süt salgısı çabucak başlar, ölçü olarak az ve süt renginde olmasa da seröz bir sıvı kıvamında olan birinci sür klostrum varlıklı antikor içeriği nedeniyle bebek için hayli kıymetlidir. Doğum sonrası birinci birkaç saat annnin durumu kanama, rahim tonusu , tansiyon ve ateş ölçümleri ile değerlendirildir. Erken periyotta ayağa kalkıp hareketlenmek, lohusalık devrinde daha fazla görülebilen ve derin ven trombozu olarak bilinen toplar damar tıkanklığı riskini azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir