Psikoloji

OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK

Evham, telaş ve takıntılar günlük hayatımızı etkileyecek ve ömür kalitemizi bozacak boyutta ise, OBSESİF-KOMPULSİF BOZUKLUK ’tan şüphelenmekte haklısınız.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Obsesyonlar: Kişinin zihninden uzaklaştıramadığı fikir, fikir ve dürtülerdir.

Kompulsiyon: Obsesyonların sebep olduğu kasvet ve huzursuzluk hissini azaltmak ya da ortadan kaldırmak için yapılan yineleyici davranış ve zihinsel hareketlerdir.

OKB rastgele bir yaşta ortaya çıkabilir.

Pislik yahut mikrop bulaşmasından korkma, diğerine ziyan vermekten korkma, yanılgı yapmaktan korkma, rezil olmaktan yahut toplumsal açıdan kabul edilemez bir halde davranmaktan korkma, ayıp yahut günah şeyler düşünmekten korkma, sistem, simetri, kusursuzluk gereksinimi, onay alma uğraşı (tamam değil mi?).

Yaygın Kompulsiyon Belirtileri:

Tekrar tekrar yıkanma, duş alma yahut ellerini yıkama, el sıkışmayı yahut kapı koluna dokunmayı reddetme, kapı kilidini, ocak üzere şeyleri daima denetim etme, iş yaparken içinden daima sayı sayma, daima bir şeyleri muhakkak bir biçimde düzenleme, çoklukla rahatsız edici olan, akıldan çıkmayan ve uykuyu bölen sözlere yahut kanılara takılıp kalma, belli sözleri, cümleleri yahut duaları tekrarlama, İşleri makul bir sayıda yapma, kıymeti olmayan şeyleri toplama ve ya biriktirme,

Hipnoterapi ve başka psikoterapi yolları ile meseleye tahlil bulmak için ilgili uzmanlardan yardım almak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir