Diğer Hastalıklar

Obezite(şişmanlık) tedavisinde akupunkturun yerii

Obezite (şişmanlık) Akupunktur’un en yaygın kullanıldığı sorunların başında gelmektedir. Zayıflamak için kimi vakit mucize bir usul olarak sunulan akupunktura kimi vakit da bu listelere uyarsam ben aslında kilo veririm akupunktura ne gerek var? biçiminde yaklaşılmaktadır.

Her iki yaklaşımda kıymetli yanılgılar içermektedir. Bir yandan Akupunktur bir mucize değildir. Öte yandan ise obezite ile boğuşmak zorunda olan hastaya davranış değişikliğinin yerleşmesi gereken başlangıç kademesinde akupunkturun katkıları göz arkası edilemeyecek kadar kıymetlidir.

Akupunktur, her şeyden evvel sindirim sisteminizin daha nizamlı çalışmasını sağlayacak örneğin kabızlık sorununuz varsa bunu giderecek, midenizde ekşime yanma yahut hazımsızlık varsa bunları ortadan kaldıracaktır.

Akupunktur, ömrünüzde hala var olan ve bu türlü önemli bir davranış değişikliği sırasında oluşacak olan gerilimi giderecek, kendinizi her vakit olduğundan daha sakin ve rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Bu da size birtakım davranışlarınızı yine gözden geçirip değiştirebilmeniz için imkan verecektir.

Akupunktur, bu süreçte doğal olarak aldığınız besin ölçüsü düşeceğinden beklenen açlık duygusu, mide kazıntısı ve halsizlik şikayetlerini giderecektir. Akupunktur, sıkça rastlanılan tabip denetimi dışında yapılan sıkı diyetlerle kilo alıp vermeler sonucunda yahut bir diğer nedenle yavaşlayan metabolizmanın hızlanmasını sağlayacaktır.

Akupunktur bu sorunları giderirken hastanın yapacağı; haftada bir sefer Akupunktur tedavisine nizamlı gitmek ve tabibinin tekliflerine uyarak sağlıklı bir halde kilo verirken beslenme ile ilgili yanlış davranışlarını kalıcı bir halde değiştirerek hayat uzunluğu sürecek gerçek alışkanlıkları edinmekten öteki bir şey olmayacaktır.

Sonuç olarak; obezite 21. yüzyılın şuurla çaba edilmesi gereken temel sıhhat problemlerinden biridir. Obezite tek başına ürettiği sorunların ötesinde bir çok sıhhat sorununa neden olmaktadır. Toplum içinde obezite ile çaba edebilecek dinamiklerin biri de akupunkturistlerdir. Obeziteye gerçek yaklaşmak şartı ile.

Prof.Dr.Kaya Özkuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir