Diğer Hastalıklar

Obezite nedir

OBESİTE (ŞİŞMANLIK) NEDİR?

Obesite – Şişmanlık bedende yağların olağandan fazla olması manasına gelen bir hastalıktır. Bu durumda yağ dokusunun oranı öteki dokulara nazaran artmıştır. Vücuttaki toplam yağ kadar, yağın dağılımı da değerlidir. Şişmanlık bedende yağların toplandığı bölgeye nazaran sınıflandırılabilir:

1.Generalize şişmanlık

2.Üst taraf şişmanlığı

3.Alt taraf şişmanlığı

Generalize Şişmanlık : İstikrarlı bir şişmanlıktır. Bedenin her tarafı kiloludur. Erkeklerde ve hanımlarda birebir oranlarda görülen bir tip şişmanlıktır. Generalize şişmanlık akupunktur tedavisine yeterli karşılık verir. Şayet hastanın selülit sorunu de varsa mezoterapi metodu de akupunkturla kombine edebilir. Bu tip şişmanlarda kandaki kolesterol seviyesine bakmakta yarar vardır. Kandaki kolesterol seviyesi yüksek bulunursa ona nazaran uygun özel kolesterol düşürücü bir diyet listesi verilmelidir.

Üst Taraf Şişmanlığı : Göbek, göğüs ve kollarda yağlanma ile kendini gösteren şişmanlık tipidir .Bacaklar olağandır ve kalçalar dardır. Erkeklerde bu tip şişmanlık epey sıktır. Genetik sebeplerin dışında kimi hormonal sebepler de üst taraf şişmanlığa yol açabilir. Kortizon kümesi hormonlar bilhassa üst taraf şişmanlığı yaparlar. Bu tip kilolu insanlarda damar sertliği, yüksek tansiyon ve kalp – damar hastalığı riski vardır. Kandaki kolesterol seviyesine ve açlık kan şekerine bakmak lazım ve ona nazaran diyet hazırlamak lazım. Bel etrafı ölçümü erkeklerde 102 cm ve bayanlarda 88 cm üzeri ise kalp-damar hastalık riski vardır demektir. Üst taraf şişmanlığı akupunktur tedavisine güzel karşılık verir.

Alt Taraf Şişmanlığı : Alt karın, kalça ve bacaklarda yağlanma vardır. Hanımlarda daha sık görülür. Genetik sebepler dışında, kimi hormonal sebepler, ömür biçimi ve beslenme bozuklukları de alt taraf şişmanlığa yol açabilir. Mesela bayan hormonların dengesizliği, adet düzensizlikleri, hamilelikler, menopoz, ayrıyeten doğum denetim gayeli yahut adet düzenleme emelli kulanılan östrojen ve/veya progesteron üzere hormonları içeren ilaçlar alt taraf şişmanlığa yol açabilir. Bu tip şişmanlıkta lenfatik sirkülasyon bozuklukları ve venöz sirkülasyon bozuklukları de vardır. Alt taraf şişmanlığı her yaşta ortaya çıkabilir. Epeyce yaygın bir şişmanlık tipidir. Uygun diyetle, akupunktur ve mezoterapiyle düzgün sonuç alınabilmekte.

Zayıflama periyodunda tekrarlanan beden tahliller sayesinde bahsedilen bölgelerde yağ kaybı / kas kazanımı oranı, metabolizma yaşı ve metabolizma suratınızın değişimini, verdiğimiz sağlıklı diyet sayesinde bedenin protein, mineral ve sıvı oranların ülkü kıymetlere kaydığını görmekteyiz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir