Diyet

Neden Kilo Veremiyorum?

Çabucak çabucak herkesten sıklıkla duyulan neden kilo veremiyorum yahut neden kilo alıyorum yakınmasının altında fazla ve yanlış besin seçimine bağlı olarak fazla kalori alımı birinci akla gelen neden olsa da aslında kilo almamızın nedeni yalnızca yedikerimizle kontaklı olmayıp, bedenin işleyişindeki aksaklıklar, metabolik birtakım sorunlar, uyku kalitesi, gerilim üzere birçok etmen klio vermeye mahzur olabilir.

Bu nedenlerden en değerlisi hormonal dengesizliklerdir.

– İnsülin direnci kelam konusu ise insülin duyarsızlığı yahut yetersizliğine bağlı olarak beden açlık-tokluk ayarını düzgün yapamaz ve kilo kaybı zorlaşır.

– Tiroid hormonlarınız gereğinden az çalışıyorsa, bazal metabolizma suratı yavaşlayarak kilo kaybı zorlaşır.

– Böbrek üstü bezleriniz fazla ölçüde kortizol üretiyorsa Cushing sendromu dediğimiz rahatsızlık ortaya çıkabilir ve beden kilo almaya daha yatkın hale gelebilir.

– Polikistik over hastalığı dediğimiz PCOS da insülin direncine emsal tesir göstererek kilo kaybını zorlaştırır.

Kilo vermeye mahzur başka kıymetli bir neden vitamin ve mineral eksiklikleridir.

  • B12 vitamini, demir minerali, D vitamini ve omega- 3 bedendeki metabolik fonksiyonlarda değerli rol oynadıklarından ötürü eksikliklerinde metabolizma gerektiği üzere çalışamaz ve kilo kaybı zorlaşır.

Kullanılan birtakım ilaçlar da kilo kaybını zorlaştırabilir.Bunlar; kortizon kümesi ilaçlar, antidepresanlar, tansiyon ilaçlarıdır.

Kilo üzerine tesiri olan öbür kıymetli bir etken de uyku kalitesi ve müddetidir.Yetersiz yahut fazla uyumak ghrelin ve leptin dediğimiz açlık-tokluk hormanlarının salgılanma seviyesini bozarak kilo alımına neden olabilir.

Tüm bu hormonel ve metabolik sorunlar dışında sıhhatsiz ve istikrarsız beslenme hali, hareketsiz bir ömür, yetersiz su içimi, fazla gerilime maruz kalmak da kilo almaya neden olabilir.

Hakikat ve sağlıklı bir kilo verme süreci için öncelikle kan analizleri ile hormonel bir sorun olup olmadığına bakılmalı, sonrasında bir diyetisyenden yardım alınarak şahsa özel beslenme programı oluşturulmalı ve olumlu tarafta kalıcı sağlıklı hayat değişikliğine gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir