Mikroplu Havuz ve Deniz Suyuna Dikkat!
Kulak Sorunları

Mikroplu Havuz ve Deniz Suyuna Dikkat!

Havuz ve deniz neşeyi başınıza iş açabilir

Mikroplu havuz ve deniz suyu ciddi kulak enfeksiyonuna yol açıyor. Sıcaklar sebebiyle havuz ve denize koşanlar; şiddetli kulak sızısı, akıntı, kaşıntı ve duyma azlığıyla izleyen kulak iltihabına yakalanabiliyorlar. Tedbir alınmaması gidişatında kulak çeperi delinebiliyor, geçici veya kalıcı sağırlık alana gelebiliyor. Özellikle mikroplu havuz ve deniz sularının yol açtığı enfeksiyonların ciddiye alınması ve kesinlikle rehabilitasyon ettirilmesi gerekiyor.

Yaz ayları ile birlikte havuz ve deniz neşeyi, dikkat edilmemesi halinde tatilinizi zehir edebilir. Özellikle havuz ve denize girme neticeyi ortaya çıkan kulak enfeksiyonları, kulağın bedenin en sızılı ve duyarlı bölgelerinden birisi olması sebebiyle hastalara güç anlar yaşatıyor. Dış kulak yolu veya kulak çeperinde görülen enfeksiyonlar, büyüyen ödem dolayısıyla çok sızılı seyredebiliyor. Dr. Aslı Karademir, havuz ve denizden alınan mikroplarla; ishal, solunum sistemi enfeksiyonları, kulak göz ve cilt enfeksiyonları gözlenebileceğini belirterek, “ Mavi yeşil algler ölümcül zehirli maddelere sahiptir. Ayrıca Leptospira sınan bir mikrop potansiyel vefatla seyredebilen Weil hastalığına neden olabilir” dedi.

Mikroplu havuz ve deniz suları ciddi kulak enfeksiyonuna yol açıyor. Sıcaklar sebebiyle havuz ve denize koşanlar şiddetli kulak sızısı, akıntısı, kaşıntısı ve duyma azlığıyla izleyen kulak iltihabına yakalanabiliyorlar. Tedbir alınmaması gidişatında kulak çeperi delinebilir, geçici veya kalıcı sağırlık alana gelebilir. Şayet daha evvelden geçirilmiş orta kulak iltihabına bağlı kulak çeperinde delik varsa, mikroplu su dolaysız orta ve iç kulağa gidebilmekte ve daha ciddi bir tablo ortaya çıkabilmektedir. Bu gidişatta değişik şikayetlere ilaveten hastalarda baş dönmesi, bulantı, kusma, balanssızlık ortaya çıkabilmektedir. Tatilin zehir olmaması için hastalara dikkatli olmaları teklifinde bulunan Karademir, enfeksiyon belirtilerinin ortaya çıkması gidişatında hemen bir Kulak Btümörün Boğaz KBB uzmanına gidilmesi gerektiğini belirtti.

Havuz ve denizin sevincini çıkarmak için ipuçları

Durgun ve lekeli sularda, yüzeyi köpüklü ve yeşil görünümde olan denizde yüzülmemelidir. Suya atlarken btümörün yakalanmalı veya tıkaç kullanılmalıdır. Havuz ve deniz suyu yutulmamalıdır. Ciltte sıyrık ve kesik alanları varsa, yüzme sonrasında pak su ve sabunla yıkanmalıdır. Kulak enfeksiyonlarını önlemek için kulak tıpaları takılmalıdır. Göz enfeksiyonlarını önlemede sualtı gözlüğü veya maskeleri kullanılmalıdır. Lağım karışan alanlara yakın bölgelerde ve şiddetli yağmurlar sonrasında yüzülmemelidir. Gelişebilecek ishal, solunum sistemi, cilt, kulak ve göz enfeksiyonlarının rehabilitasyonları mevzunun alakalı uzmanlarına danışılarak yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.