Mide Yanması ekşimesi
Mide ve Bağırsaklar

Mide Yanması ekşimesi

Mide yanması 20 ile 50 yaş arasında bir hayli insanda görülen çok yaygın bir rahatsızlık. Midede yanma hissi yemekten evvel, yemek sırasında ya da yemekten 2-3 saat sonra seziliyor. Gıdalar, sindirim işlevinin bir gereği olarak midede ilk farklılıklara uğrayarak bağırsaklara sevk edilmek için hazırlanıyor. Mide bu işlevi yerine getirirken iç yüzeyini kaplayan çeperin altındaki salgı hücrelerini, gıdaların zorunlu başkalaşımını sağlamak üzere uyarıyor. Bu sırada oluşan bir balanssızlık, fazla asit etrafına ve midenin kendini gözetememesine yol açarak yanma hissine neden oluyor.

Büyüklerimiz midede yanma hissi dinledikleri zaman hemen bir lokma ekmek içi çiğnermiş. Ekmek içinin değil ama ağıza birşey atmanın doğru bir yöntem olduğunu belirten günümüz hekimleri de az ama sık yemeyi öneriyorlar. Öğünleri küçülterek sık sık yemenin şikayetleri eksilteceğini söylüyorlar.

Yemeğe daha fazla zaman ayırın. Ayaküstü değil, sofrada oturarak yiyin. İvedi yemek mide işlevine hasar veriyor. Kendinize daha fazla zaman ayırıp yemek yemeyi bir gereklilik değil de bir sevinç anına dönüştürün.

Ağzınıza minik lokmalar almak midenin sindirim için zorunlu salgıları daha kolay üretmesine destekçi olur. Lokmaları uzun uzun çiğneyin. Bu, midenizde kabarıklık ve ağırlık sezmemenizi sağlar.

Sofradan tıkabasa doymadan kalkın. Mide boş bir torba olduğu için yemek yerken çiğnediğimiz gıdalar buraya eriştikçe mide kesintisiz genişler. Şayet kemerinizi çok sıkmışsanız yanma hissi dinlemeniz çok natürel. İçi dolu bir plastik torbayı düşünün. Bütün ortasından bir ipi kemer gibi sıkıca bağlayın. Torba sağa ya da sola sürükleyecek ya da alta doğru sarkacaktır. Mide de aynı böyle… Bu sebeple miktarlı ölçüde yemek yiyin.

Akşam öğününden hemen sonra damak kaçamakları yapmayın. Aksi takdirde mide gece süresince çalışıp yorulur. Akşam yemeği ile uyku arası en az üç saat olmalı. Başka Bir Deyişle yemek yedikten en az 3 saat sonra yatın. Gece uyurken sağ yana dönerek uyumayın. Besinin mideye girişi sağ taraftan asıllaştığı için yedikleriniz yeterince sindirilemeyip mide borusunda yanma hissi oluşabilir.

Yemek yedikten sonra yere eğilmeniz gerekiyorsa dizlerinizi bükerek eğilin. Aksi takdirde mide işlevini gerektiği gibi yapamaz.

Gıda ve meşrubatların çok sıcak ya da soğuk olması mide akışkanına hasar verebilir. Bu sebeple gıda ve meşrubatların ılık olmasına özen gösterin.

Sigaradan uzak durun.

Yemekten sonra uzanmayın. Unutmayın, mide akışkanı yatay pozisyonu beğenmez ve yanma hissi mide borusu yoluyla ağzınıza kadar gelebilir.

Bunlardan Uzak Durun

Hazmı kolay olmayan kızartmaları ve yağlı besinleri sofranızdan uzaklaştırın. Ağır yağlı, fazla kremalı ya da soslu gıdaları yemeyin. Çikolata, kapsadığı yüksek dozdaki yağ ve kafein sebebiyle alıngan mideye hasar vererek yanma hissine yol açıyor. Sütlü çikolata, daha az yağ kapsayan bitter çikolataya oranla daha riskli olduğundan çikolata sevenler genelde sütsüz olanını seçim etmeli.

Kafeinli meşrubatlar mide için çok hasarlı. Kahve, çay ve kola gibi meşrubatlar alıngan mideyi yorar. Şayet mide yanmasından şikayet ediyorsanız ve kahve içmeden duramıyorsanız kafeinsiz kahveyi seçim edin.

Gazozlu meşrubatlar ve asitli meyve sularını dikkatli için. Domates veya portakal suyu asitli olduğu için mide yanmasını şiddetlendirebilir. Bu sebeple sulandırarak ve balla tatlandırarak için.

Et suyu ile hazırlanmış çorbalardan uzak durun. Öteki çorbaları ise çok sıcak içmeyin. Ilınmasını bekleyin.

İçki midedeki yanma hissini artırır. Hele mide boşken içki netlikle almayın.

Ham soğan ve ham meyve de mide asidini artıran etkenlerdendir.

Şeker yemeyi beğeniyorsanız naneli olanları seçmeyin.

Mide sızılarınıza son verecek sıhhatli ve arkadaş yiyeceklerle yemek yemenin sevincini çıkartabilirsiniz…

Karnabahar : Haşlanmış karnabahar, mideyi asit hücumlarından gözeterek tüm meseleleri giderebilir. İçeriğinde bulunan gefarnato maddesi ülser ilacının hammadesi olarak kullanılıyor.

Lahana : Lahanayı ham olarak yemeyi seçim edin. İnce şeritler halinde doğrayıp salata yapın. Meyve presinde lahananın suyunu sıkıp aynı ölçüde elma suyu ile karıştırın ve için. Lahana, ülser ve gastrit ilacı olarak öğreniliyor. Dörtte bir lahanayı yıkayıp kalın şeritler halinde doğrayın. 1 kerevizi ceddip doğrayın. 1 havucu arınıp dilimleyin. Lahana, kereviz ve havucu katı meyve presinde sıkıp sabah akşam suyunu için.

Patates : Ham patates suyu mide yanmasının natürel ilacıdır. Patatesi ceddip katı meyve presinde suyunu sıkın. Su,havuç suyu ya da kereviz suyu ile karıştırıp için.

Elma sirkesi : Salatalarda ya da mezelerde elma sirkesi kullanın.

Maden suyu : Mide asidinin büyük bir kısmını tesirsiz hale getiriyor.

Ispanak : Ispanağı buğuda pişirin ya da haşlayarak harcayın. Taze yapraklarını salata olarak yiyin.

Zeytinyağı : Ham olarak kullanıldığında gıdaların midede kalma müddetini eksiltiyor ve yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.

Baklagil : Fasulye, bezelye ve mercimekte bulunan bioflavionid maddesi, midenin koruma etmenini artırıyor.

Muz : Mideyi seven meyvelerin başında geliyor. Ara öğünlerde birer muz yemek, midedeki yanma hissini ortadan kaldırabilir. Muz, mide enzimleri ve hücrelerinin yapımını da artırıyor.

Kızarmış ekmek : Midenin salgıladığı fazla asidi kurutarak yanma hissini gideriyor.

Meyankökü : Güçlü bir mide koruyucusu.Yapılan son araştırmalara göre midedeki fazla asitlenmeyi eksiltiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.