MEYVE SULARININ FAYDALARI
Tamamlayıcı Tıp

MEYVE SULARININ FAYDALARI

Enfeksiyon hastalıklarından korunmanın ve sağlıklı bir ömür geçirmenin yolu bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekten geçiyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi için de bol bol vitamin, antioksidan ve mineral şart.

Bedenin gereksinim dinlediği bu sağlık kaynağı ise meyve suyunda saklı. Uzmanlar, bünyeyi sağlam yakalamak için bol ölçüde A, C ve E vitamini ile muhtelif antioksidanlar kapsayan meyve suyu harcanmasını öneriyor. Peki hangi meyve suyu neye yarıyor:

Portakal suyu: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek soğuk algınlığı ve gribe karşı güçlü bir korunma oluşturuyor. Kapsadığı C vitamini ve folik asit sayesinde öksürüğü eksiltiyor. Ayrıca içeriğinde bulunan bioflavin isimli antioksidan sayesinde kılcal damarları kuvvetlendirerek kalbin hasar görmesini engelliyor. Potasyum içeriğiyle de tansiyonun dengelenmesine dayanakçı oluyor, aynı zamanda cildi hoşlaştırıyor.

Nar suyu: Kolesterol ve şekeri dengeleyerek kalp sağlığına gözetiyor. Kanser hücrelerinin büyümesini de engelliyor. Ayrıca, ishali kesmeye, bağırsaklardaki asalakları düşürmeye de tesirli. Nar suyunun idrar söktürücü ve kan yapıcı özelliği de bulunuyor.

Vişne suyu: Ateşli hastalıklara karşı güçlü bir silah olan vişnede A vitamini ve potasyum bulunuyor. Kandaki asitleşmeyi de arınan vişne suyu, bedende biriken fazla suyun dışarı atılmasını, mide ve karaciğerin kumpaslı olarak çalışmasını da sağlıyor. Ayrıca, idrar söktürücü özelliği de bulunuyor.

Kayısı suyu: Kapsadığı A, E ve B3 vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirip kan üretimine dayanakçı oluyor, asapları hafifletiyor. Kalsiyum ve magnezyum oranıyla da kemik erimesini önlüyor. İçeriğindeki betakaroten, akciğer kanserinin, kalp hastalıklarının ve kataraktın önlenmesinde rol oynuyor.

Elma suyu: Elma bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği olan B3 ve E vitamini, potasyum ve bol ölçüde pektin kapsıyor. Kan şekerini hakimiyet altında yakalayan elma suyu baş sızısına da iyi geliyor. Ayrıca böbreklerin arınılmasını ve kolesterolün düşürülmesini sağlıyor. Bunların dışında, romatizma, gut ve mide rahatsızlıklarına karşı panzehir tesiri gösteriyor. Akciğer kanserine tutulma tehlikesini eksiltiyor, tansiyonun yükselmesini yasaklıyor.

Şeftali suyu: Şeftali kapsadığı A, B3 ve C vitaminleri, folik asit, betakaroten ve potasyum ile gribe karşı bedenin korunma mekanizmasını kuvvetlendiriyor. Antioksidan özelliği ile zehirli maddelerin bedene vereceği hasarları eksiltiyor. Asap sistemini pozitif etkiliyor ve uykusuzluğu gideriyor. Böbreklerin ve safrakesesinin kumpaslı çalışmasını sağlıyor.

Üzüm suyu: ‘Bol ölçüde A ve C vitamini, muhtelif mineraller ve demir ile potasyum kapsıyor. Antioksidan özellikli olduğu için cildin ihtiyarlamasını geciktiriyor. Kan yapıcı özelliğinin yanı gizeme romatizma sızılarına iyi gelip kalp sistemine tertip ediyor, vücutsal ve zekasal bitkinlikleri gideriyor.

Domates suyu: Kapsadığı C ve E vitaminleri, potasyum ve değişik mineralleri ile de sağlık için oldukça verimli. Domates suyunda bol ölçüde bulunan C vitamini ve bir antioksidan olan likopen, bedeni grip ve nezleden koruyor. Ayrıca likopen bedeni kalp hastalıkları ve kansere karşı da koruyor.

Meyve suyu yüzde 100 meyveden üretilmeli

Beynelmilel standartlara ve Türk Yiyecek Kodeksi’ne göre meyve suyu ve eşi meşrubatlar, kapsadıkları meyve oranına göre üç gruba dağılıyor: Meyve suyu, meyve nektarı ve meyveli meşrubat. Meyve suları yüzde 100 meyveden üretiliyor. Meyve nektarlarında ise çeşidine göre meyve oranı yüzde 25 ile yüzde 50 arasında değişiyor. Meyveli meşrubatlardaki meyve oranı da yüzde 10 ortamında. Dolayısıyla meşrubattaki hakikat meyve oranı çoğaldıkça, bunun bedene yararı da çoğalıyor. Uzmanlar, yüzde 100 meyveden üretilen meşrubatların seçim edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Almanlar senede 46, biz ise 4,5 lt. meyve suyu harcıyoruz

Meyve Suyu Sanayisi Derneği’nin verilerine göre Türkiye’de şahıs başına senede 4,5 litre meyve suyu harcanıyor. Bu sayı ABD’de 36, Almanya’da ise 46 litreye çıkıyor. Türkiye’deki tüketim 1970’lerde şahıs başına 0,5 litre seviyesindeydi. Meyve suyu üreticileri on sene içinde tüketimi 20 litreye çıkarmayı kastediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.