Meyve Kurularının Bereketleri
Tamamlayıcı Tıp

Meyve Kurularının Bereketleri

Kuru meyveler, yaş meyvenin kapsadıkları yüzde 80-95 oranındaki suyun yüzde 10 – 20 oranlarına düşürülmesi ile elde ediliyor. Bu kurutma harekâtı sonrası, C vitamini dışında bütün minerallerin korunduğu kuru meyveler, bedeni yüksek antioksidan potansiyelleri ile öncelikle serbest radikallere karşı gözetiyor.

Erik Kurusu

Bol ölçüde B1, B2, B3, B6, A, C ve E vitamini kapsar. Mürdümeriğinin bağırsakları çalıştırıcı tesiri bilinmektedir. Kapsadığı zengin potasyum ve magnezyum mineralleri sebebiyle, tansiyon, karaciğer, kalp, böbrek ve romatizma hastaları ile tuzsuz rejim yapanlara önerilir. Güçlü antioksidanları ile kalp hastalıklarına tutulma ve kriz tehlikesini eksiltici tesiri bulunmaktadır.

Elma Kurusu

Besin bedeli dışında soluk darlığı ve kalp hastalıklarına karşı gözeticidir. Bedenden zehirli maddelerin atılmasına dayanakçı olur. Lifli olduğu için bağırsakları pakler. Karaciğerinden şikayet edenler, romatizmalılar ve hatta şeker hastaları bile faydalanabilirler. Elma yatıştırıcı, uyku vericidir ve baş sızılarına iyi kazanç. Kabuğuyla minik parçalara bcan verdiğiniz elmaları kaynatarak içine isterseniz limon, portakal, tarçın koyarak çay olarak tüketebilirsiz.

Kayısı Kurusu

Besleyici ve potasyum açısından çok zengindir. Sindirim meselelerine iyi kazanç; stresi, anemiyi önler. Kapsadığı A vitamini iltihaplı sivilce gibi cilt bozukluklarını önler. Büyümeye dayanakçıdır, görme fonksiyonlarını kuvvetlendirir, şeker hastalığının gelişimini maniler, bağışıklık sistemini korur. Potasyum başta kalp adaleleri tüm adalelerin ve asapların iyi çalışmasını sağlar. Kayısı lifli bir meyvedir. Lifli besinlerin kan şekerinin balanslı yükselmesini sağladıkları, hasarlı maddelerin bağırsakta kalma vaktini kısalttıkları için kanserden korunmada yararlı oldukları tespit etilmiştir.

Pestil

Dut pekmezi, süt, bal, ceviz, fındık ve undan oluşan, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral maddelerini ehemmiyetli miktarda kapsayan bir besin maddesidir. Özellikle A ve B vitaminleri ve demir güzergahından zengindir. Beden doku ve hücrelerinin yenilenmesinde, su balansının korunmasında, hormon, enzim yapımında, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde ehemmiyetli tesire sahiptir.

Dut Kurusu

Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini güzergahından zengin olan dutun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Beyaz dut ateş düşürücü ve idrar söktürücü diüretik tesire sahiptir. Karaduttan elde edilen şurubun ise ağız ve boğaz hastalıklarında pozitif tesire sahip olduğu bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.