Meme Kanserine Karşı D Vitamini
Kanser

Meme Kanserine Karşı D Vitamini

Toronto’daki Mount Sinai Sağlık Kurumu’nden Dr. Julia Knight, hayatın erken yarıyıllarında D vitamini almanın çok ehemmiyetli olduğunu ve özellikle meme kanserini yasaklamada faal rol oynadığını söyledi.

Knight, 1700’den fazla kadının sağlık bilgilerini karşılaştırarak yaptıkları araştırmada, ergenlik yarıyılında güneş ışığı, balık yağı, katkılı süt ve bazı balık cinsleri gibi yiyeceklerden alınan D vitaminin meme kanseri tehlikesinin eksilmesiyle irtibatlı olduğunu bulduklarını ifade etti.

Araştırmalarında 20-29 yaşları arasında meme kanseri teşhisi konmuş 576 kadın ile 1135 sağlıklı kadının geçmişlerini karşılaştırdıklarını söyleyen Knight, güneş ışığından D vitamini almanın meme kanseri tehlikesini ehemmiyetli miktarda eksilttiğini, 10 ila 29 yaşları arasında kapalı alan dışında çalışmanın ve faaliyetlerin, tehlikeyi eksiltme açısından ehemmiyetli olduğunu vurguladı.

Araştırmada, 10 sene ve daha uzun vakit balık yağı harcamanın tehlikeyi düşürdüğü, 20-29 yaşları arasında haftada 9 kadehten fazla süt içenlerin 5 kadehten daha az içenlere göre daha az tehlike altında olduğu bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.