Mantara dikkat
Cilt Bakımı

Mantara dikkat

Mantar hastalığının insanlardan ve hayvanlardan bulaşabildiğini andırdıran Dr. Nejat Bıyıklı, “Mantarlar, tende ve tırnakların altında artan ve ancak mikroskop ile görülebilecek minik organizmalardır. Mantarların üremek için sıcağa ve neme ihtiyacı vardır ve sıcak abuhavalar onlar için müthiştir.” dedi.

Bulguları nelerdir

Dr. Bıyıklı, mantar hastalığının yakalanan bölgeye göre saçta dökülme ve akıntılı yara, ayak, kasık ve gövdede kaşıntı ve kızarıklık, sakalda irinli yara, tırnaklarda biçim bozukluğu, gövdelerde kahverengi kirler, genital uzuvlarda akıntı ve kaşıntı gibi şikâyetlere neden olduğunu dile getirdi.

AYAK MANTARI REHABİLİTASYON EDİLMEZSE TIRNAKLARA BULAŞIR
Sıcakta mantar yaradılışının yanı gizeme kunduraların vurmasının ve çorapların da mantar yaradılışında büyük tesiri olduğu aktaran Bıyıklı şu bilgileri verdi: “Ayrıca pişikler, kundura vurması, su, deterjan, sentetik elbise ve çoraplara bağlı tahrişler de ayaklarda mantar hastalığı büyümesi için uygun zemin hazırlar. Ayak mantar hastalığı rehabilitasyon edilmediğinde tırnaklara bulaşabilir. Tırnak mantarı genellikle kolay bir yaralanma ile başlar. Misalin, el ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar pabucun tırnağı sıkıştırması gibi. Yaralanan tırnağa mantarların yerleşmesi daha kolay olur.”

Korunmak ve kurtulmak için
Bıyıklı, mantar hastalığından korunmak ve kurtulmak için ise şu tekliflerde bulundu: “El ve ayakları, özellikle de parmak aralarını kesintisiz pak ve kuru yakalamak için mücadele gösterin. Sentetik ya da yün çoraplar yerine yüzde surat pamuklu çorap giyin. Mantar hastalığına tutulduğunuzu düşündüğünüzde ise hemen tedbir alın. Hekiminize müracaat etin. Meseleyi göz arkasını etmek yalnızca her şeyi daha da makûslaştıracak ve çok uzun sürecek rehabilitasyonlara yol açacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.