Mantar
Cilt Bakımı

Mantar

Mantar hastalığına ufak bir mantar neden olur. Başlıca biçimleri, Ringworm denilen ve baş ve beden teninde görülen mantar hastalığı ile “Atlet ayağı” olarak öğrenilen mantar hastalığıdır.

BAŞ VE BEDEN MANTARI

Baş ve beden teninde alana gelen mantar hastalığıdır. Bulaşıcıdır. Kafa teninde çocuklarda ve bedenin başka yerlerinde görülebilir. Mantar hastalığı, kafa teninde ufak, yuvarlak, pul pul ve kırmızı olarak da görülebilen bir kir halinde başlar. Kir giderek emret, buradaki saçlar cılızlar ve kırılıp dökülerek kel bir yer vazgeçer. Bu, bir veya birkaç yerde olabilir. bedenin başka kısımlarında ise, bu hastalık, genellikle kısa bir sure sonra pul pul ve kırmızı bir vaziyet alan yuvarlak veya oval bir kir olarak başlar. Daha sonra kirin ortası, çevresinde yüzük biçiminde bir yara vazgeçerek iyileşir. hastalık, hastalıklı bir bireyin hastalıklı yerine değmekle bulaşabilir. Hasta birinin havlu ve saç fırçası gibi özel eşyalarını kullanmakla da geçebilir. Mantar hastalığını, çok defa ayni konutta oturanlar, birbirlerinden ya da kedi köpek, denek gibi hayvanlardan kaparlar. En sik ergenlik çağı evveli çocuklarda görülür. Mantar hastalığı rehabilitasyon edilmezse aylar veya senelerce devam edebilir.

Rehabilitasyon:

Hekiminiz, hastalıklı yerlere sürmeniz için krem verebilir. Bazen ayni zamanda tablet de almanız gerekebilir. Bulguların 2-6 haftada geçmesi gerekir. Bununla birlikte rehabilitasyon bazen aylarca sürebilir.

önlemler:

Hastalığın dağılmasının yasaklanmasında paklik son derece ehemmiyetlidir. hastalığı kapmışsanız, başınızın tenini dövmeden, her gün, sabredebileceğiniz kadar sıcak su ile başınızı yıkayın. Konuttakilerden ayrı bir havlu kullanın. Tek başınıza yatın ve başka hiç kimsenin saç fırçanızı, tarağınızı ve havlunuzu kullanmasına izin vermeyin. Yatak çarşaflarınızı, yastık kılıflarınızı ve havlularınızı haftada en az iki defa sıcak su ile yıkayıp, güneşte kurutun. Konuttaki herkesin de kendi saç fırçası, tarak ve havlusu olmalı ve onlar da sık sık başlarını yıkamalıdırlar. Kedi ve köpeklerin tüylerini kumpaslı olarak hakimiyet etmek iyi olur. Şayet mantar hastalığı bulgusu varsa baytara başvuru edin. Tüyleri güve yemiş gibi, yer yer dökülmüş bir kedi yavrusunda hemen hemen netlikle mantar vardır ve çocuklardan uzak tutulmalıdır.

Mektepten Alıkoyma: Uygun rehabilitasyon başlayana kadar çocuklar mektepten uzak tutulmalıdır.

AYAK MANTAR HASTALIĞI

Ayak mantar hastalığını hafif geçirenlerde, ayak parmak aralarında, çoğu defa çatlakların da oluştuğu beyazımsı bir ten görülür. şiddetli geçirenlerde, minik su toplamış kabarcıklar, teni sıyrılmış kısımlar ve pul pul olmuş yerler görülebilir. Mantar hastaliginin bu biçimi, genelde genç erişkinlerde ve ayakları çok terleyenlerde görülür. Ayak mantar hastalığı, hastalıklı şahıstan başkalarına, banyodaki halılardan ve ıslak döşemelerden veya yüzme havuzlarının soyunma odalarından geçer. sıcak havalarda daha yaygındır.

Rehabilitasyon:

Hekiminiz, hastalıklı yerlere sürmeniz için krem verebilir. Bazen ayni zamanda tablet de almanız gerekebilir.

önlemler:

Ayak parmaklarının aralarını itinayla kurulayınız. özellikle yüzme mevsiminde ayaklarınıza mantara karşı ilaçlı-pudra dökünüz. sandal pabuç giyerseniz, ayaklarınızın mantar hastalığına meyli azalır.

DİĞER BÖLGELER

Mantar hastalığı, bedenin başka yerlerinde de olabilir. Genellikle erkeklerde kasık etrafı, bayanlarda ise meme altları gibi sürekli temas halindeki ten yüzeylerini tesirler. Buralardaki mantar hastalığı, ciltte ıslaklığa ve şiddetli kaşıntıya neden olur. kırmızı, kabarmış kısımlarla akıntılı ıslak yerler görülebilir. Mantar hastalığı çok terleyen insanlarda olur. Fazla yıkanma ve elbiselerin cilde sürtünmesi, özellikle de fazla dar iç çamaşırı gidişatı makûslaştırabilir. Kasıklardaki mantar hastalığı, dar blucin veya naylon iç çamaşırları giymekle daha da makûslaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.