Mantar Hastalıklarından Korunma
Cilt Bakımı

Mantar Hastalıklarından Korunma

Mantarlar, tıpkı bakteriler gibi sıradan şartlarda da bedende bulunabilen mikroorganizmalardır. Havadan, topraktan, hayvanlardan ve diğer insanlardan bulaşabilir. Sıcak, nemli ve hava almayan civarlarda kolay artarlar. Ortak kullanılan yerler ve eşyalar mantarın dağılmasına neden olabilir.

Vücudunuzda ufak, kepekli, beyaz, samanimsi, kahverengi ve koyu renkli kirler, millet arasında ‘samyeli’ de denilen bir mantar hastalığı olabilir.

Tırnakta renk ve biçim farklılığı, kalınlaşma, tırnak mantarı bulgularındandır. Tırnak mantarı en sık ayak baş parmağında ve yetişkinlerde görülür. Genellikle ayak parmak aralarında kaşıntı, pullanma gibi bulgularla izleyen ayak mantarlarını takiben gelişir.

Mantar hastalıkları, havuz, hamam, spor salonları, duş gibi mekanlardan ve ortak kullanılan havlu, terlik gibi eşyalardan kolaylıkla bulaşabilir. Değişik mantar tipleri değişik uzuv ve dokularda mantar enfeksiyonu oluşturabilir.

Mantardan korunmak için ;

•Ayaklarınızı her gün yıkayın.

•Özellikle ayak parmak araları olmak üzere, ayaklarınızı tamamen kurulayın.

•Yazın dar ve kapalı pabuç giymekten kaçının.

•Pamuklu çoraplar giyin ve hergün çoraplarınızı değiştirin. Sentetik materyelllerden yapılmış çorapları giymeyin.

•Muhtemelse konutta ayaklarınız sarih olsun.

•Başkasının havlu ve terliğini kullanmayın.

•Tırnaklarınızı kısa tutun. Tırnaklarınızı deterjan ve kimyevi maddelerden koruyun.

Rehabilitasyon;

Mantar enfeksiyonunun yeri ve şiddetine göre değişir. Hekim hakimiyetinde yapılmalıdır. Ağızdan alınan veya hastalıklı bölgeye sürülen ilaçlar kullanılabilir.

İlaç kullanım müddetini hekiminiz tanımlayacaktır. Beceriksiz rehabilitasyonlar mantarın kısa vakitte yinelemesine yol açar. Rehabilitasyon sonrasında da kesinlikle korunma temkinlerine dikkat faktörüz gerekir.

Dr.Canan SAVAŞ

Cilt Hastalıkları Uzmanı

drcanansavas@kozmed.com

www.kozmed.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir