LİMON: YETENEKLİ GIDA
Tamamlayıcı Tıp

LİMON: YETENEKLİ GIDA

Anayurdu Kuzey Hindistan olan limon, ilk kere 8. asırda keşfedildi. Daha sonra Araplar aracılığıyla 12. asırda Avrupa’ya getirildi ve bu tarihten itibaren başta Sicilya olmak üzere tüm Akdeniz ülkelerini parçaladı. Akdeniz abuhavayı ile aynılaşan limon, salata ve yemeklerin yanı gizeme tatlıların da baştacı. Akdeniz yemek kültüründe de özel bir yere sahip.

DOĞRU TERCİH İÇİN

Limonu satın alırken, kabuğunun sert ve parlak olmasına özen gösterin.Küçük limonlar büyüklerden daha sulu olup çekirdekleri daha azdır.

Limonun kabuğu düzgün ve ince olmalı. Kalın kabuklu limonlar rendelemek için daha uygundur.

Limonun kabuğu pörsümüş, üzerinde kara kirler varsa ve çok kuru veya yumuşak ise satın almayı

DOĞRU GİZLEME KOŞULLARI

Taze limonu buzdolabında gizleyin. 2 hafta süresince taze kalacağından emin olabilirsiniz. Limon suyunu sıktıktan sonra kapalı bir kaba alıp buzdolabında 3-4 gün bekletebilirsiniz.

Limonu kurutmak için: Ortadan ikiye kesip incecik dilimleyin. Güneşte bekletip kurutun.

MUTFAK PAKLİĞİNDE LİMON

Yağ çözücü olarak kullanabilirsiniz

Limon kabuğu ‘limonene’ denilen aromatik bir yağ özü kapsıyor. Tesirli bir dezenfektan ve arınıcı özellikler kapsıyor. Yağlı tava ve tencereleri arınmak için idealdir. Bu sebeple mutfak paklik mahsullerinin bileşiğinde bulaşık deterjanları ve bulaşık cihazı deterjanlarında limon çok sık kullanılıyor.

SAĞLIKTA LİMON

Dolaşım meselelerine limon suyu

Eğer dolaşım meselelerinden yakınıyorsanız limon günlük beslenmenizde yer almalı. Her gün yarım limon suyunu ılık suya ilave edip balla tatlandırın.

Yorgunluğa karşı limonata

Spor yapanlar için bir kadeh ılık suya ilave edilmiş birkaç damla limon suyu hem susuzluğu gideriyor hem de terleme ile kaybedilen mineralleri geri kazandırıyor. Özellikle bal ya da şeker ilave edilmiş limonata, ani enerji verici tesiriyle spor sonrası için ideal.

Strese karşı limon yaprağı

Limonun gevşetici tesiri var. Birkaç taze limon yaprağını 2 kadeh suda haşlayıp süzün. Bal ilave edip ılık olarak günde birkaç çay kadehi için. Stresten uzak durmak için limon yaprağı çayı kürünü birkaç hafta devam ettirin.

İştahsız çocuklara birkaç damla limon suyu

Çocuğunuz iştahsız ise yemeklerden evvel birkaç damla limon suyu içirin. Bu mideyi etkileyip iştahını artıracaktır.

Hazımsızlığa limon çayı

1 limonu dilimleyin ve üzerini örtecek kadar su ilave edip kaynatın. Süzüp ılık olarak için. Ya da sıcak suya birkaç damla limon suyu damlatıp 1 çay kaşığı şeker ile tatlandırın ve 1 hafta süresince her gün 1-2 kadeh sıcak olarak için.

Mide bulantısına

Mide bulantısını davacıysanız 3-4 limonu dilimleyip çaydanlığa alın. Üzerine 1 litre su ilave edip kaynatın. Süzüp sıcak olarak için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.