Lazer Cilt Yanıklarına Neden Olmasın
Cilt Bakımı

Lazer Cilt Yanıklarına Neden Olmasın

Uzmanlar, hekim hakimiyetinde yapılmayan şuursuz lazer uygulamalarının, özellikle ciltte ileri dereceye kadar erişebilen yanık, kalıcı iz ve kirletilmelere yol açabildiğini söylüyor.

Türk Cildiye Demeği tarafından, Uludağ Dermakozmetoloji Günleri kapsamında tertip edilen basın buluşmasında, varisten, sedefe, vitiligodan egzamaya, iltihaplı sivilce rehabilitasyonundan, kimyevi peeling uygulamalarına; lazer makinesinin kullanım temellerinden botoks ve dolgu tekniklerine ve solaryumun tesirlerine kadar cildiye ve dermatokozmotoloji alanına giren bir hayli mevzu, bilim insanlarınca masaya yatırıldı.

Türk Cildiye Demeği Genel Sekreteri Doç. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, cilt sağlının korunması, estetik ve kozmetik rehabilitasyonlarda cildiye alanında uygulanan teknolojilerin, dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye’de de galibiyet ile yapıldığını vurguladı. Bu yenilikler arasında yer alan uygulmalardan birinin de bir hayli ten hastalığının rehabilitasyonunun yanı gizeme estetik amaçia kullanılan lazer ve fotoepilasyon IPL aygıtları olduğunu ifade eden Çalıkoğlu, Lazer ve IPL aygıtlarının, özellikle epilasyon, cilt gençleştirme, damarsal lezyonların rehabilitasyonlarında, cilt kirleri, çil, siğil, yara izleri, cilt çatlakları, iltihaplı sivilce, gül hastalığı, mavi yeşil hırpalamaların çıkarılması, vitiligo, sedef, atopik dermatit gibi hastalıkların rehabilitasyonunda uygulandığını anlattı.

Çalıkoğlu, “Hekim hakimiyetinde yapılmayan lazer uygulamaları, özellikle ciltte ileri dereceye kadar erişebilen yanık, kalıcı iz ve kirletilmelere yol açabilmektedir” ihtarında bulundu. Çalıkoğlu, bu uygulamaların bedende bulunan benlerin üzerine yapıldığında “ten kanseri yaradılışı” gibi geri dönüşü olmayan yan tesirler oluşturabildiğinin altını çizerek, “Hekim hakimiyetinde yapılmayan uygulamalar, yan tesirlerin oluşma ihtimalini artırmaktadır. Doğru ve emin bir rehabilitasyon programı ve uygulanacak aygıtın tipine, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi veya cildiye uzmanlarının karar vermesi gerekmektedir” diye konuştu. “Sedefte seçenek tıp uygulamalarına dikkat Türk Cildiye Demeği İdare Heyeti Abonesi Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan da dünyada takribî 125 milyon şahsın sedef hastalığına tutulduğunu belirtti. Sedef hastalığının, kolay ve tenle hudutlu bir hastalık olmadığının altını çizen Başkan, bağışıklık sisteminin de hastalığın seyrinde tesirli olduğunu söyledi.Anadolu Ajansı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir