Kuru Göz Belirtiyi`na yol açabilir!
Genel Sağlık

Kuru Göz Belirtiyi`na yol açabilir!

Büroda Göz Sıhhatini Bozan 5 Tehlike

Çalışma yaşamı, göz sıhhatini bozan kimi riskleri de beraberinde getiriyor. Özellikle büro çalışanlarında iş etrafında göz sıhhatini bozan faktörler sebebiyle yanma, kızarıklık ve batma gibi şikayetler oluşturan ‘Kuru Göz Belirtiyi’ na sıkça tesadüfülüyor. Bu tablo rehabilitasyon edilmezse kronikleşebiliyor, hatta uzun. vadede görme hünerinde eksilme gibi ciddi bir meseleye de neden olabiliyor!

Göz rahatsızlıklarının görülme sıklığı gün geçtikçe çoğalıyor. Bunun en ehemmiyetli sebepleri ise bilgisayar başında geçirilen zamanın uzaması. Ayrıca büro içindeki bazı negatif etmenler de çalışanların göz sıhhatinin bozulmasına neden olabiliyor. Büro etrafında uzun vakit bilgisayar başında çalışan şahısların en sık karşılaştıkları mesele ise göz kuruluğu, öteki ismiyle ‘Kuru Göz Belirtiyi’. Gözlerde yanma, batma, kızarıklık, görmede bulanıklık ve baş sızısı gibi yakınmalara yol açan bu belirti, çalışanların yaşam niteliğini negatif etkiliyor ve iş bereketinde eksilmeye neden oluyor. Üstelik rehabilitasyon edilmezse kronikleşebiliyor, hatta uzun vadede görme hünerinde eksilme gibi ciddi tablolara da yol açabiliyor. Gerçeğinde alınabilecek basit ihtiyatlar ile ‘Kuru Göz Belirtiyi’ndan korunmak olası. Ancak bunun için öncelikle büroda göz sıhhatini bozan faktörler hakkında balaka sahibi olmak gerekiyor. Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Teoman Özek, büroda göz sıhhatini bozan 5 riski ve alınması gereken ihtiyatları şöyle sıralıyor:

1- Eksik aydınlatma sistemi: Büroda çalışanların göz sıhhatini bozan en ehemmiyetli etken, civarın yeterince aydınlatılmamış olması. Aydınlatma ne kadar az olursa, gözler net görebilmek için o kadar çok çalışmak zorunda kalıyor. Gözlerin fazla zorlanması sebebiyle de akşam saatlerinde görme hünerinde eksilme, yanma, batma, kızarıklık ve baş sızısı gibi şikayetler ortaya çıkabiliyor.

Çözümü: Göz sıhhati için büro civarının yeterince aydınlatılmış olması ve ışığın göze doğrudan değil, dolaylı olarak gelmesi gerekiyor.

2 – Bir noktaya uzun vakit odaklanmak: Gözlerde kuruluğa neden olan bir başka faktör de, bilgisayar karşısında ara vermeden saatlerce çalışmak. Bilgisayarda uzun vakit bir yere odaklanmak göz kapaklarının kırpma refleksini eksiltiyor. Gözlerin yeterince kırpılmaması neticesinde ise gözü arınma gibi son derece ehemmiyetli bir işleve sahip olan gözyaşı, nitelik ve ölçü açısından eksik kalıyor. Göz kuruluğuna bağlı olarak özellikle günün sonunda kızarıklık, yanma, batma ve kaşıntı gibi meseleler ortaya çıkıyor. Kontakt lens kullanımında bu mesele 2 kat şiddetlenebiliyor.

Çözümü: Her 45 dakikada bir, gözlerinizi yormayacak biçimde 5-10 dakika mola verin.

3 – Bilgisayarın konumu

Göz sıhhatiniz için bilgisayar ile aranızdaki mesafe de çok ehemmiyetli. Bilgisayara ne kadar yakından bakarsanız, gözünüz de o kadar enerji kullanmak zorunda kalıyor. Bunun neticesinde gözlerde ortaya çıkan bitkinliğe bağlı olarak akşam saatlerine doğru yanma, batma, kızarma baş sızısı ve okurken satır sıçrama gibi meseleler başlıyor. Aynı zamanda bilgisayar ekranının yüksekliği de göz kuruluğuna yol açan ehemmiyetli bir etken.

Çözümü: Masa ile aranızda 40-50, bilgisayar ile 60-70 santim olmalı. Ayrıca bilgisayar ekranı da göz hizasının 20 santim altında bulunmalı. Bu vaziyette göz kapakları gözü daha fazla kapatacağı için gözyaşı buharlaşması daha az oluyor, bu sayede gözyaşı lüzumu eksiliyor.

4 – Klimalar:

Klimalı civarlar odadaki nemi eksiltiyor. Bunun neticesinde gözyaşı eksiliyor ve gözlerdeki kuruluk problemi oluşuyor veya mesele daha da şiddetleniyor.

Çözümü: Odanın içine konulacak olan bir buhar aygıtı oda içindeki nem oranını belirgin miktarda artırıyor.

5 – Berişici göz hastalıkları:

Özellikle bankada çalışanlar ve para gibi hijyenik olmayan madde alışverişi yapanlarda arpacık vile konjoktivit gibi göz enfeksiyonları sık görülüyor. Bu enfeksiyonların büroda çalışan öteki şahıslara geçme tehlikeyi yüksek oluyor.

Çözümü: Ellerinizi sık sık yıkamak veya dezenfektan maddelerle silmek faal bir temkine usulü.

Kuru Göz Belirtiyi nedir?

• Gözyaşı; rüzgar, toz ve duman gibi muhtelif etmenler suratından kirlenen göz yüzeyini arınmak ve kornea yüzeyinin tahriş olmasını yasaklamak gibi ehemmiyetli bir işlev üstleniyor. Gözün kırpılması neticeyi gözyaşı gözün yüzeyine tamamen dağılıyor ve bu yüzeyi ıslatıyor. Ayrıca gözü toz ve is gibi etmenlerden arınıyor. Gözyaşı yetersizliğinde ise bu yüzey nemsiz kalacağı için yanma, batma ve kızarma gibi meseleler ortaya çıkıyor.

• Gözyaşı bezlerinin yeterince çalışmaması ve bulunulan civara bağlı olarak gözyaşı gereksiniminin çoğalması, Kuru Göz Belirtiyi’na neden oluyor.

• Kuru göz yaradılışında öncelik bulunulan civarın uygun şartlarda olmasını sağlamak, dış tesirlere, özellikle güneş ve rüzgara karşı gözetici güneş gözlükleri kullanmak gerekiyor. Buna karşın şikayetler geçmiyorsa yapay göz yaşı ve bazı damlalar kullanılıyor. Mesele tıbbi rehabilitasyona cevap vermezse gözyaşı kaybını önlemek için gözyaşı kanallarının olduğu bvefata cerrahi usulle tıkaçlar konuluyor.

Kuru Göz Belirtiyi’nu önlemek için…

• Odanızda yeterli aydınlatma sistemi sağlayın,

• Her 45 dakikada bir gözlerinizi dinlendirmeyi unutmayın,

• Gözlerinizi ekrandan sık sık uzaklaştırıp, kırpın.

• Kumpaslı yatmaya özen gösterin,

• Bulunduğunuz etrafı olası olduğunca havalandırarak ıslamasını sağlayın. Şayet odanızı havalandıramıyorsanız buhar aygıtından yararlanabilir veya radyatörün üzerine su yerleştirebilirsiniz.

• Bilgisayar ile aranızda 60-70 santim olmasına ve bilgisayar ekranının 20 santim altta olmasına dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir