Kremlere Servet Ödemeyin
Cilt Bakımı

Kremlere Servet Ödemeyin

Pahalı kremlerinize azıcık ara verebilirsiniz zira beslenme uzmanı Dana James’in cildi hoşlaştıracak besin teklifleri var. İşte cildi canlandıracak, sivilcelerinizi eksiltmeye ve buruşuklukları önlemeye dayanakçı olacak 8 besin.

PAPAYA

Bir Hayli hoşluk kreminde bulunan papayanın cilde çok bereketi var. Ama papaya yenildiğinde de içindeki c vitamini, A vitamini cildi besliyor. Ayrıca papayadaki enzimler ciltte enflamasyon başka bir deyişle irin sebebiyle oluşan kırmızılığı da gideriyor.

HİNDİSTAN CEVİZİ KEFİRİ

Bağırsak florasını tertip eden meşhur Türk meşrubatı kefir bu kere hindistan cevizinde. Bereketli bakterilerle fermente edilmiş hindistan cevizi kefiri cilde hindistan cevizinin kendisinden çok daha bereketli. İçinde 15 milyon birim probiyotik olan hindistan cevizi kefirindeki probiyotik rakamı yoğurttakinden daha fazla.

ÇÖREK OTU

Şimdi gizeme bizim poğaçalarımızın ziyneti, Türk annelerinin en hoşlandığı şeylerden birinde: Çörek otu. Diyelim ki akşamdan kalmasınız ve çok içki aldınız. O zaman cildinizdeki bitkinliği almak için çörek otu birebir. İçinde oleik asit, amino asit, potasyum, lif ve yağlar bulunan çörek otu cildin gereksinimi olan bir hayli şeyi sağlıyor.

PANCAR

Pancarlar mat ciltleri lenf bezlerini harekete geçiriyor ve hücrelerden zehirli maddeleri arınıyor. Ayrıca pancarın hücrelere marifeti de yüzde 400 ve bu sebeple de cildi parlatıyor.

LİMON

Limon suyu yağlı ciltleri makûs gösteren, yağda çözünen zehirli maddeleri bedenden atıyor ve parlaklık kazandırıyor. Ayrıca limon kalbe de bereketi bulunan flavanoidler kapsıyor ve aynı zamanda ağız içindeki bakterileri de öldürüyor.

KIRMIZI LAHANA

Kırmızı lahanada yaban mersininde de bulunan antosiyaninler bulunuyor. Buruşuklukları önleyen bu maddeler kırmızı lahanada bulunuyor. Ayrıca iyi bir de C vitamini kaynağı.

KABAK ÇEKİRDEĞİ

Şayet kabak çekirdeğini çok az harcıyorsanız cildiniz çok şey kaçırıyor demektir. Zira içinde çinko, cildin en hoşlandığı vitamin olan E vitamini, omega 3 yağlan ve sülfür bulunuyor. Bu bileşenler ise cilde nasıl bereketli derseniz hem ıslatıyor hem canlandırıyor. Ayrıca cildi tamir etme özelliğine de sahip.

DOMATES SUYU

Domates suyunu yalnızca uçakta içenlerden misiniz? Şayet öyleyse konutta da harcamayı sınamalısınız. Güneşin hasarlı ışınları UVA ve UVB’nin tesirlerine karşı gözeten likopen domatesin kendisinde ve suyunda bulunuyor. Domates de ayrıca cildi canlandıran yiyeceklerden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir