Psikoloji

Koronavirüsün İnsan Psikolojisi Üzerindeki ”Derin” Tesirleri

Uzman Klinik Psikolog Ece ÖZÇALIŞKAN koronavirüs salgınının artık ve gelecekte insanların akıl sıhhati ve davranış bozuklukları üzerinde derin tesirinin olabileceği konusunda uyardı.

Salgının yol açtığı yalnızlık ve toplumsal izolasyon nedeniyle bu periyotta korku bozukluğu, depresyon ve toplumsal içe-dönüklük üzere sorunların oranlarında artış olabileceğini ve ilerleyen süreçte olağan hayatımıza geri döndüğümüzde bu sıkıntıların varlığını hayatımızda daha çok fark edilebileceğini söyledi. Bu devirde gelecekte yaşama riskimiz olan bu tıp sıkıntılar için şimdiden tedbir almamız gerekiyor. Bu riskleri fırsata çevirmenin de, olumsuz etkilenmenin de büsbütün bizim elimizde olduğunu lisana getirdi.

Uzman Klinik Psikolog Ece Özçalışkan koronavirüsün derin tesirleri hakkında kelamlarına şu halde devam etti:

“ Bu süreçte İzmir’deki kliniğimde karşılaştığım sorunların birden fazla koronavirüs ve İzmir zelzelesi sonrasında aslında var olup şuanda dışa çıkan korku bozuklukları ve depresyon oldu. Bu meseleleri bu süreçte toplum olarak ne kadar erken farkına varıp gerekli dayanağa yönelirsek gelecekte insan psikolojisi üzerinde o kadar az tesiri mühlet gelir.”

Şuurlu tedbirler alabilmek, bu süreci en güzel biçimde yönetebilmek için öncelikle durumu kabullenmeli ve gerekli tedbirleri alıp bunları uygulamalıyız. Kendimiz, ailemiz ve yakınlarımız için gerekli önlemleri almak birebir vakitte telaşımızı azaltır. Aile içi bağlantısı sağlam tutmak ve bu süreci bir fırsata çevirip ailemizle konutumuzda bağlarımızı kuvvetlendirmek hem toplumsal ilgilerimizde oluşabilecek problemleri azaltır hem de paylaşımda bulunmak, birbirimize âlâ gelebilmek depresyon üzere sorunları hayatımızdan uzak fiyat.

Tüm bu olumlu davranışları alışkanlık haline getirmek yaşadığımız bu geçiş müddetini daha rahat atlatmamızı sağlayacaktır. Olumsuzu olumlu bir sonuca çevirmek büsbütün insanın içindeki kendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir