Psikoloji

Koronavirüs Tasasıyla Çaba Etmek İçin Neler Yapabiliriz?

Tasalar, bedenin gerilime karşı verdiği doğal reaksiyonlardır. Geleceğe karşı duyulan dehşetler ve kaygılardır. Hayat için muhakkak ölçüde dehşet ve korku hayatta kalmamızı sağlar. Lakin duyduğumuz kaygı çok ve uzun vadeli olmakla birlikte, ömür kalitemizi de etkilemeye başladıysa bu durum telaş bozukluklarını da beraberinde getirir.

Korona pandemisinin getirmiş olduğu kaygıyı ve kaygıyı sağlıklı biçimde düzenleyememek, toplumsal izolasyon ve yalnızlık bilhassa anksiyete bozukluklarında artışa sebebiyet vermektedir.

Süratle yayılan bu salgın, hem konutta kendini karantinaya alanları hem de işlerine gitmek zorunda kalan insanları ziyadesiyle kaygılandırıyor ve zorluyor. Ruhsal olarak da kaygı yayan ve korkutan bu salgının hayatınızı denetim etmesine ömrünüze tesir etmesine müsaade vermeyin.

Lakin unutmayın bu tüm dünyayı tesiri altına alan büyük salgından korunabiliriz, bizler gerekli tedbirlerle alarak ve devamlılık sağlayarak bu süreci atlatabiliriz.

Bu durumla sağlıklı bir biçimde baş etmek için aşağıdaki tekliflerden faydalanabilirsiniz;

Gün içerisinde yapacaklarınızı planlayarak işe başlayın;

Rutine bağlı kalmak, denetim hissinizi güçlendirmeye ve bunaltı durumunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Emniyetli kaynaklara göz atın;

Genelde birçok haber kaynağı dikkatinizi çekebilmek için olumsuz ve sansasyoneldir. Tasa da, bu çeşit bilgilerden kolaylıkla beslenir. Bu durumları göz önünde bulundurarak ve gündemle ilgilenmeye mola vererek ya da çoktan kaçınarak muteber kaynaklardan bilgi alın.

Nizamlı beslenmeye itina gösterin;

Nizamlı beslenerek hem ruh hem de vücut sıhhatinizi koruyabilirsiniz.

Antrenman rutini geliştirin;

Yalnızca 21 dakika yürümek bile ruh sıhhatinizin üzerinde büyük tesirler yaratacaktır.

İdman, amigdala ve sempatik hudut sisteminin, yani beyninizin ve bedeninizin gerilim cevabı yaratan kısımlarının genel aktivasyonunu azaltır.

Toplumsal ilişkilerinizi güçlendirin;

Sevdiklerinizle irtibat halinde olun, birlikte hissetmek size güç verecektir. Fizikî olarak yakın olamamak duygusal yakınlık göstermeye mahzur değildir.

Unutmayın,

Bu vakitler, kendinize yatırım yapmanız ve hayatınızın geri kalanında size yardımcı olacak hünerleri güçlendirmeniz ve geliştirmeniz için eksiksiz ve az bir fırsat olabilir. Tüm bu şiddetli günlerin geçeceğine inanın ve sağlıklı, memnun, huzurlu yeni gelebilecek hoş günleri hayal edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir