Kızıl saçlılar güneşe daha alıngan
Cilt Bakımı

Kızıl saçlılar güneşe daha alıngan

Avrupa’daki kanserle gayret ile alakalı kuruluşların toplanarak oluşturduğu Avrupa Kanser Ligi tarafından hazırlanan raporda sarih derili, kızıl saçlı, çilli bireylerin güneş ışınlarına karşı daha alıngan olduğu bildirildi.

Cemiyet Sıhhati Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nazmi Zengin, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, ultraviyole ışınlara fazla maruz kalan tenin, erken ihtiyarlamasına ve ten kanserine neden olduğunu söyledi.

Özellikle çiftçi, denizci gibi sarih havada güneş altında uzun müddet kalanlarda bu cins rahatsızlıkların yoğun olarak görüldüğünü ifade eden Zengin, ”Bu ultroviyole ışınlar, hücre Deoksirübo Nükleik Asidinin yapısını değiştiriyor. Hücrelerin kromozom yapılarını değişikleştiriyor. Dolayısıyla, uzun müddet güneşe maruz kalan bireyde zaman içinde cilt kanseri oluşabiliyor” dedi.

ÇİLLİ OLANLAR İLE KIZIL SAÇLILAR GÜNEŞDERİ KAÇINMALI
Zengin, güneş ışınlarına karşı Avrupa’da kanserle çabayla alakalı kuruluşların toplanarak oluşturduğu Avrupa Kanser Ligi’nin bu mevzu ile alakalı bir rapor hazırladığına dikkat toplayarak, şunları kaydoldu:

”Tehlikesiz Güneşlenme başlığı altında hazırlanan raporda, güneşteki ultraviyole ışınların neden olduğu kanser tehlikesine karşı alınması gereken ihtiyatlar anlatılıyor. Bu raporda tenin güneşe nasıl tepkin verdiğinin öğrenilmesi öneriliyor. Ten rengi sarihse, saç rengi kızılsa ya da şahıs çilliyse, ‘güneş ışınlarına çok hassas’ anlamı çıkarılabileceği belirtiliyor. Bu bireylerin teninde ‘melanin’ denilen ve güneşin hasarlı ışınlarını bir anlamda filtre eden boya maddesi az bulunuyor. Dolayısıyla bu şahıslar güneşderi daha çok etkileniyor. Bu şahıslar, güneşderi korunmaya büyük özen göstermeli. Yeniden raporda hasarlı ışınlardan korunmak için saat 11.00 ile 15.00 arasında doğrudan güneşe maruz kalmaktan sakınılması, etraftaki su, kum, ya da kardan olabilecek yansımalara da dikkat edilmesi gerektiği kaydolunuyor.”

KOYU RENKLİ SIKI DOKUNMUŞ KUMAŞLAR, HASARLI IŞINLARDAN GÖZETİYOR
Zengin, hasarlı ışınlara karşı güneş gözlüğü takılması önerilen raporda, koyu renkli sıkı dokunmuş kumaşların ultraviyole ışınlara karşı daha iyi koruma sağlayacağının vurgulandığını bildirdi.

Zengin, cilt kanseri başlangıcının bazı ip uçlarıyla evvelden tespit edilebileceğini vurgulayarak, ciltte oluşan ve uzun müddet geçmeyen şişkinlik ile uzun müddet iyileşmeyen yaranın kanser başlangıcı olabileceğini, bu vaziyette zaman kaybedilmeden hekime müracaat etilmesi gerektiğine sözlerine ilave etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir