Kısa Boylı Olanların Kalp Krizi Geçirme Oranı Daha Yüksek
Kalp - Damar Hastalıkları

Kısa Boylı Olanların Kalp Krizi Geçirme Oranı Daha Yüksek

İngiltere ’de 200 bin bireyin Deoksirübo Nükleik Asit ’larında yapılan araştırma eksantrik neticeler elde edildi. Kalp krizi tehlikesinin damarları daha dar olan kısa breyli insanlarda, uzun breylilere mukayeseyle daha fazla olduğu ortaya koydu.

Yapılan araştırmada kısa breylilerin kalp krizi geçirme oranının neden daha yüksek çıkmasının sebepleri de açıklanmaya çalışıldı. Leicester Üniversitesi liderliğinde yapılan araştırmaya göre, bu farkın sebebi genetik etkenler. İngiltere ’de her sene 73 bin birey kalp bağlantılı hastalıklardan yaşamını kaybediyor. Bilim insanları uzun senelerdir yapılan değişik araştırmalarda, brey uzunluğu ile kalp hastalıkları arasında bir bağlantı olduğunu görüyordu. Ancak son araştırma, bunu daha net ortaya koydu. BBC Türkçe ’nin haberine göre Araştırmada kalp hastalığı geçirmiş olan ya da sıhhatli, değişik brey uzunluğunda 200 bin bireyin Deoksirübo Nükleik Asit ’larını araştırdı ve bireylerin brey uzunluğunu belirleyen genetik değişkenlerin, kardiyovasküler sistemin gelişiminde de tesirli olduğu ortaya çıktı.

Genetik Etkenler Tesirli

Profesör Samani, “Deoksirübo Nükleik Asit bir bireyin yaşam stili ya da sosyoekonomik koşullarıyla değişebilecek bir şey değil. Kısa brey koroner kalp rahatsızlıklarıyla doğrudan bağlantılı ise, kısa breyde tesirli olan genetik etkenler de kalp rahatsızlıklarıyla doğrudan bağlantı demektir” diyor. Araştırmaya destek veren İngiliz Kalp Vakfı ’ndan Profesör Jeremy Pearson da, Independent gazetesine yaptığı açıklamada, bunun ‘Kalp rahatsızlıklarının genetik sebepleri de olabileceğini gösteren ilk araştırma ’ olduğunu belirtiyor. Bilim insanları yeniden de bu araştırmadan yola çıkarak kısa breyli insanların daha sık kalp hakimiyetinden geçirilmesinin lüzumlu olmadığını, kalp hastalıklarına neden olan birçok farklı etmenin bulunduğunu belirtiyor. Korunma tasarının en iyi yolu ise sıhhatli bir yaşam stili.

 

Sebebi Damarların Daha Dar Olması

Kısa breylilerde, kalbe kan sağlayan ana damarlar daha dar oluyor ve bu da yağ birikimini artırarak damar duvarlarının kalınlaşmasını basitleştiriyor. Atardamarların tıkanması da kalp krizine neden oluyor. Profesör Sir Nilesh Samani, “Genetik olarak sizi kısa ya da uzun yapan değişkenler, aynı zamanda kan damarlarınızın yapısını da etkiliyor. Bu da sizin kalp hastalığı geçirme tehlikenizi artırıyor ya da eksiltiyor” diyor. Araştırmaya göre, iki insanın breyleri arasındaki her 6,35 santimlik fark, kısa breyli bireyin kalp krizi geçirme tehlikesini değişiğine göre %13,5 artırıyor.  Spor yapmanın da ehemmiyetli olduğunu belirten yetkililer doğru beslenme ile birlikte bu tehlikeyi düşürmenin olası olabileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.