Kış aylarında ayak bakımı
Genel Sağlık

Kış aylarında ayak bakımı

Kışın kapalı pabuçlar içerisinde havasız kalarak kuruyan ayaklar, makûs kokulardan ten hastalıklarına kadar bir hayli rahatsızlığı birliktesi getiriyor. Özellikle kış aylarında gün boyu bot ve çizme içinde kalan ayakların, uzun vadede ayak sıhhatine ciddi hasarlar verebildiğini belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Cildiye Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz, “Ayakların bakıma en çok gereksiniminin olduğu yarıyıl kış yarıyılıdır. Ayak bakımının ilgisizlik edilmesi, ayak sıhhatine gereken umursanmaması ve şuursuzca yapılan uygulamalar bu hasarı ikiye katlıyor” söylemesinde bulundu. Dr. Rukiye Kaymaz, kış aylarında ayak bakımıyla alakalı dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

Bakım günlük yapılmalı

Ayakta dermatolojik bir mesele yoksa her gün kumpaslı olarak besleyici bir kremle ayaklar ıslatılmalı. Ölü teni arınmak için ayaklar ılık suda 10-15 dakika kadar bekletilmeli sonrasında peeling harekâtı yapılmalı.

Şahsa özel mahsuller kullanılmalı

Ayak bakımı yaparken netlikle şahsa özel mahsuller kullanılmalı. Başkasına ait tırnak bakım setleri ve aletleri kullanılmamalı. Kullanılan tüm mahsuller pak olmalı.

Kundura seçimi doğru yapılmalı

Ayağı rahatsız edecek ve biçimini bozabilecek tüm kundura modellerinden uzak durulmalı. Bu stil pabuçlar ayağın biçimine hasar verdiği gibi bireyin bir zaman sonra sıhhat problemi yaşamasına da neden olabilir. Doğru kundura tercihinde önü geniş, ayak parmaklarına yandan ve üstten baskı yapmayan, ortopedik taban özelliği kapsayan kundura ve bot seçim edilmeli.

Kundura 24 saat aralıkla giyilmeli

Ayak kokusunu yasaklamak için kumpaslı duş, duştan sonra ayak parmak aralarının kâğıt havlu ile kurulanması ve aynı kundura ya da botun en erken 24 saat aralıkla giyilmesi önerilir.

Ayaklara masaj yapılmalı

Ayaklara yapılacak masaj kan dolaşımını süratlendirir. Gün içerisinde yorulan ve şişen ayaklara parmaklardan başlayarak ayak bileklerine hatta dizlere kadar masaj yapılmalı. Rahat bir yere oturarak rastgele bir ıslatıcı takviyesiyle ayaklar yumuşayana kadar ovulmalı.

Ayda bir kere pediküre gidilmeli

Ayda bir kere ayak sıhhati merkezlerinde podiyatrik bakım ya da pedikür uygulamalarından faydalanılmalı. Şahsi tırnak bakım aletleri ile pedikür uygulaması yapılmalı.

Ayak bakım hakimiyeti yapılmalı

Ayaklarda dermatolojik bir sıhhat gidişatı varsa netlikle bir uzman himayesinde rehabilitasyon olunmalı, birey yanlış uygulamalar ile ayak sıhhatini tehlikeye atmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir