KEREVİZ YE, SOĞUKKANLI KAL
Tamamlayıcı Tıp

KEREVİZ YE, SOĞUKKANLI KAL

Akdeniz mutfağının ehemmiyetli lezzetlerinden kereviz, kapsadığı maddeler sayesinde asaplılığı önlüyor. B vitamini, demir ve kireç doğrultusundan zengin olan kereviz, şeker, yüksek tansiyon ve romatizma hastalıklarına da iyi geliyor…

Akdeniz mutfağının ehemmiyetli gıdaları arasında yer alan kerevizin, kapsadığı maddeler sayesinde insanları asaplılık halinden uzak yakaladığı bildirildi.

Salatası, çorbası, zeytinyağlı yemeği yapılarak tüketilebildiği gibi, yemeklere kendine özgü bir lezzet de katan kereviz, kapsadığı bedellerle seçenek tıpta birçok hastalığın rehabilitasyonunda da kullanılıyor.

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bvefatı Öğretim Azası Prof. Dr. Rahmi Türk, kış mevsiminin ehemmiyetli sebzeleri arasında yer alan kerevizin, besleyici özelliğinin yanı gizeme sağlık açısından birçok bereketi olduğunu söyledi.

Yaprak ve kök kerevizi olarak iki çeşidi bulunan ve anavatanı Güney Avrupa olan kerevizin, deniz havası alan rutubetli yerlerde yetiştiğini ve soğuk havada basitçe don yakaladığını anlatan Prof. Dr. Türk, lezzeti ve besin kıymetinde kayıp alana gelmemesi için alırken don yememiş olmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirtti.

ASAPLARINIZA EGEMEN OLMAK İÇİN

Kerevizin en çok içeriğindeki sedanonik anhidrit , sedanolin , limonen , palmitik asid ve gayakol gibi maddeler sayesinde zekâsal bitkinliğin giderilmesine iyi geldiğini kaydolan Prof. Dr. Türk, B vitamini, demir ve kireç kapsayan kerevizin, unutkanlığı ve asap bitkinliğini giderdiğini bildirdi.

İdrar söktürücü özelliğe de sahip bulunan kerevizin, böbrek taşı ve kumlarının düşürülmesine takviyeci olduğunu ifade eden Prof. Dr. Türk, kerevizin şeker, yüksek tansiyon ve romatizma hastalıklarına da iyi geldiğine sözlerine ilave etti. Kereviz hakkında detaylı balaka için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.