Kemiklerinizi güçlendirin
Kas - Kemik ve Eklemler

Kemiklerinizi güçlendirin

İçeriğinde bulunan kalsiyum, fosfor, demir ve çinko gibi minerallerle güçlü ve sağlıklı kemiklerin yaradılışına katkı sağlayan dondurma, uzmanların teklifi.

Dondurmanın yalnızca sıcak yaz günlerinde değil her mevsim tüketilebileceğini belirten Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, ”Yaz tatlısı olarak bilinen dondurma, lezzetli olduğu kadar içerik doğrultusundan da zengin. İçeriğindeki kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller güçlü ve sağlıklı kemiklerin yaradılışına katkı sağlarken, osteoporoz tehlikesini eksiltiyor” dedi.

“DONDURMA EN SAĞLIKLI TATLILARDAN BKOCAMAN”

Kalsiyumun kemikleri kuvvetlendirdiğine işaret eden Elmacıoğlu, “Dondurmanın 100 gramında, sütten daha fazla kalsiyum var. Her yaş grubu için günlük kalsiyum lüzumu 800-bin 200 miligramdır. Büyüme, büyüme çağındaki çocuklar, menopoz yarıyılındaki bayanlar ve yaşlılarda ise daha da fazladır. Kemik sıhhati için dondurma tüketimi ehemmiyetlidir” diye konuştu.

Dondurmanın en sağlıklı tatlıların başında geldiğini vurgulayan Elmacıoğlu, şunları kaydoldu:

”Dondurma başlı başına bir sağlık besini. 100 gram baklava vasati 400 kalori kapsarken, 100 gram dondurmada yalnızca 174 kalori var. Dondurma, aynı zamanda protein kaynağı. Proteinler, kemikler, adaleler, kan, ten ve kıkırdak için ehemmiyetli bir besin öğesi. Doku tamiri ve üretiminde vazife alır, saç ve tırnaklar için ehemmiyetli. A, B2 ve B12 vitamini içeriyor.

A vitamini, sağlıklı cilt, kemik ve bağışıklık sistemi için ehemmiyet taşıyor. B2 ve B12 vitaminleri ise enerji metabolizmasında vazife alıyor. Bedende ambar edilmeyen ve suda eriyen B grubu vitaminlerin yeteri kadar alınması gerekiyor. Özellikle süt içmeyen, peynir, yoğurt gibi kalsiyum güzergahından zengin besinlerin tüketiminde problemi olanlar, kesinlikle dondurma harcamalı. ”

Prof. Dr. Elmacıoğlu, dondurmanın emin markalar veya yerlerden alınması gerektiğine sözlerine ilave etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.