Kanseri Riskini Çoğaldırıyor!
Kanser

Kanseri Riskini Çoğaldırıyor!

Biliyoruz ama yeniden de içmeye devam ediyoruz. Genel sıhhatimizi negatif istikamette etkileyen sigara bedenimizde ilk olarak ağız ve diş sıhhatimiz etkiliyor. Beden mukavemetini düşüren sigaranın insan yaşamını tehdit eden pek çok kanser cinsine neden olduğu bilinmektedir.

İçerisinde bulunan kimyevi maddeler yüksek ölçüde zehir ve yapışık malzeme kapsar. Sigara kullanan şahıslar kumpaslı olarak dişlerini fırçalasalar da hatta diş hekim tarafından uygulanan polisaj harekâtını yaptırsalar da sigara içmeye devam ettikleri sürece hiçbir zaman hayal ettikleri ferah soluğa ve bembeyaz sıhhatli bir gülüşe sahip olamazlar.

Makûs ağız kokusunun sebeplerinden

Sigara kullanan bireylerde ‘ ’ halitosiz ’ ’ denilen makûs ağız kokusu oluşur. Dişler fırçalansa da bu koku çoğu zaman sezilir. Ağızda oluşan bu koku bireylerin sosyal yaşamlarını tesirler. Şahıs kendine olan güvenini kaybeder. Sararmış dişler estetik açıdan güzel bir görüntü olmadığı için doyasıya kahkaha soymazlar.

Sigarının alışkanlık yapmasındaki en büyük neden içinde bulunan nikotin maddesidir. Nikotin, merkezi asap sistemini tesirler ve beyne haz yollarını etkileyen ‘ ’dopamin ’ ’ salgılatır. Bir zaman sonra bu alışkanlık tiryakiliğe neden olur. Dişlerin ön ve arka yüzeylerinde nikotin kirleri ileri ki yarıyıllarda diş fırçalansa bile beyazlamaz. Tütün içinde bulunan katran zati var olan diş taşının renginin kahverengine dönüşmesine neden olur. Ağzında diş çürüğü olan birisi aynı zamanda sigarada içiyorsa çürük daha süratli biçimde dağılır. Sigara ağız kimyasını etkilediği için tat alma duyusunda farklılık olur ve şahıs yediği besinlerden hiç tat alamaz. Sigara damakta da kırmızı renkli iltihabi yaradılışlar ve dişleri çevreleyen kemiklerde de erimeye neden olmaktadır. Kemik erimesi de diş etlerinin çekilmesine ve zamanla da diş kaybına sebep olur. Bağışıklı sisteminin iyi çalışması diş sıhhatimiz içinde ehemmiyetlidir. Sigara bağışıklık sistemine hasar vererek beden mukavemetini negatif istikamette tesirler. Araştırmalara göre sigara kullanan bireylerde ağız kanserine tutulma ihtimalinin çok daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Sigaranın neden olduğu zararı en aza indirmek ve kanser tehlikesinden korunmak için diş hekimine 6 ayda bir hakimiyete gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.