Kansere Karşı Yaşam Reçetesi
Kanser

Kansere Karşı Yaşam Reçetesi

İşte kanseri uzak yakalamanın yolları: Her şeyden balanslı yiyin kilonuza dikkat edin, eti eksiltin, günde 5 tane meyve koşul şuurlu spor yapın, içki kullanmayın ve cildinizi gözetin.

Chicago Üniversitesi Sağlık Kurumu Kanser Tehlike Muayenehaneyi, tehlikeyi yüksek çıkan şahıslara beslenme koliyi de sunuyor. Amerikan Kanser Toplumu tarafından da onaylanan yaşam reçetesi tehlikeli bireylerin hiç kansere tutulmadan uzun bir hayat sürmesine neden olabileceğini savunuyor.

KANSERİ ÖNLÜYOR DİYE BİR GIDADAN ÇOK YEMEYİN: Her şeyden balanslı yemeye özen gösterin. Havuç haplarının kanseri önlediği araştırmalarla ispatlandığı için bir ara çok moda oldu ama daha sonra kanseri tetiklediği ortaya çıktı. Aynı şey likoten için de geçerli. Vitamin kullanırken dahi özenli olun.

SIHHATLİ BİR KİLODA OLUN: Obez veya fazla kilolu olmak, bir hayli kanser cinsine tutulma tehlikenizi ciddi oranda çoğaldırır.

GÜNDE 5 TANE MEYVE: Her gün en az 5 porsiyon meyve yiyin. Bütün hububatlı pirinç, ekmek, makarna ve tahıl seçim edin. Gıdaların içeriğinde kesinlikle bütün buğday, çavdar veya yulaf arayın. Yediğiniz ete hudut koyun. Özellikle kırmızı et, sosisli sandviç, dana ve kuzu etlerinden uzak durun. Bu etler, kansere tutulma tehlikenizi artıracak maddeler kapsar. Ayrıca perhizinize, çok fazla yağ ve kolesterol ilaveler. Bunun yerine yağsız etleri seçim edin. Tavuk, balık, ayrıca baklagiller sıhhatli protein seçenekleridir.

HAREKET EDİN: Haftanın 5 ya da daha fazla günü bayağı etkinlikleriniz dışında, en az 30 dakika hareketli bir fiziksel etkinlikte bulunun. Hatta, haftanın 5 ya da daha fazla günü 45-60 dakika arası yapılan şuurlu fiziksel etkinlik daha verimli olacaktır. Çocuklar ve ergenlik çağındaki gençler, haftanın en az 5 günü, 60 dakikalık fiziksel etkinlikte bulunun. Yürürken, yüzerken, bahçeyle uğraşırken veya konut işi yaparken dahi etkin olabilirsiniz. Ne kadar çok yaparsanız, o kadar iyi. Şayet çocuklarınız varsa, onlarla beraber etkin olun. Egzersiz rutinine başlamadan evvel kesinlikle hekiminize danışın.

İÇKİ TÜKETİMİNİZE SON VERİN: İçki tüketiminizi eksiltin, muhtemelse tamamen vazgeçin.

CİLDİNİZİ GÖZETİN: Her yıl teşhis edilen cilt kanserlerinin yüzde 90 ı doğru cilt koruma usulleriyle önlenebilirdi. Lütfen ciddiye alın ve tehlikeyi eksiltmek için alttakileri uygulayın: Yaz aylarında sabah 10.00 – 16.00 arası dolaysız güneş ışığında fazla kalmayın. Bunun yerine gölgeyi seçim edin. Suratınızı, boynunuzu ve kulaklarınızı geniş kenarlı bir şapkayla gözetin. Yüzde 100 UV emiciliği olan güneş gözlükleri kullanarak göz ve etrafını gözetin. Ve son olarak. Cildinizi tanıyın. Cildinizdeki her beni veya noktayı öğrenil. Farklılık olduğu takdirde kesinlikle hekiminize gösterin.

TÜTÜNDEN UZAK DURUN: Tütün içiyor veya çiğniyorsanız, vazgeçin. Sigara içmek, içiciler ve yakın etraflarındaki herkes için kanser tehlikesini münakaşasız kesin olarak artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.