Kansere Karşı Kanyon ’da Dans Ettiler
Kanser

Kansere Karşı Kanyon ’da Dans Ettiler

Kanser Savaşçıları, kanserle çabanın cemiyetsel bir mesullük olduğunu vurgulamak emeliyle Kanyon ’da kansere karşı dans etti.

 

Başta kanseri yenenler olmak üzere, rehabilitasyon süreci devam edenler, hasta yakınları, sağlık çalışanları, Koç Üniversitesi talebeleri, profesyonel dansçılar ve müzisyenler Kanyon ’un faallik alanında bir flashmob faalliğinde buluştu.

 

Bir anda başlayan ve 10 dakika süren dans faalliği ziyaretçiler arasında da alaka uyandırdı ve Kanser Savaşçıları ile dans edenlerin rakamı suratı buldu.

 

Emellerinin öncelikle kanser hastalarının bir anlığına da olsa bu zorlu süreci unutmalarını, dans eşliğinde sevinçli süre geçirmelerini sağlamak olduğunu belirten Kanser Savaşçıları kurucularından Aslı Ortakmaç, kanserin yalnızca kanser hastaları ve hasta yakınlarının omuzlarına bırakılacak bir yük olmadığını vurgulamak istediklerini söyledi. Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim abonesi Prof. Dr. Mustafa Çetiner ise “Kanser tek başına, bir bireyin baş edebileceği birşey değildir. Bu mücadenin galibiyete erişmesi için artık herkesin taşın altına elini koyma zamanı geldi” dedi.

 

Dans şovunda tüm gözler kanseri yendikten sonra yeni bir yaşama başlayan gönüllülerdeydi. Lenfoma atlatan ve ikinci bebeklerini bilave eden Mustafa Çelik, ailesinin ve yakınlarının takviyesiyle bu süreci atlattığını belirtti. Kan kanseri rehabilitasyonu bitirildikten takribî iki sene sonra ikizlerini kucaklarına alan Nergis Şengel Karapınar ise kanserle alakalı önyargıların devrilmesi için bu faalliğe katıldığını söyledi. Kanserle çabanın cemiyetsel bir mesullük olduğunu ve herkesin bu mevzuda yapabileceği birşeyler bulunduğunu vurgulayan Kanser Savaşçıları, faalliğin emelini  şöyle özetlediler: ‘ Dans aktifliğimizde olduğu gibi  birer ikişer katılıp, paylaşmayla bu sürecin daha kolaylaşabileceğini vurgulamak. ’

 

“Hepimiz bkocamanımız için!” sloganıyla dans eden savaşçılar, bu proje için Mavi Dance eğitmenlerinden dersler alıp, sahneyi profesyonel bir dansçlılarla paylaştı.

 

İzleyicileri gönüllü olmak için websitelerine ve Facebook sayfalarına davet eden Kanser Savaşçıları, dans şovunun sonunda www.kansersavascilari.org adresindeki websitelerinin ilanını yaptı.

 

Kanser Savaşçıları, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim azalarından Prof. Dr. Mustafa Çetiner ve sağlık gazetecisi Aslı Ortakmaç ’ın kurduğu, onkoloji alanında çalışan pek çok bilim insanının desteklediği bir sosyal mesullük projesi. Kendimizi tanı ve rehabilitasyon sürecinde gereksinim duyulabilecek her türlü balakayı doğru ve bilimsel kaynaklardan inceleyen, bilen ve paylaşan bir sivil inisiyatif olarak belirliyoruz. Mevzusunda uzman bilim insanları, balaka ve tecrübelerini hasta ve hasta yakınlarına aktarıyor. Alakalılar, tamamen gönüllülük temeliyle eğitim, farkındalık ve  psikolojik destek mevzusunda projeler hazırlanıp, yaşama geçiriyor.

Bugüne kadar İstanbul’da ve Anadolu’da muhtelif bilimsel buluşmalar ve ulusu bilgilendirme oturumları kumpasladık, organizasyonlara katıldık, bilgilendirici kitap ve broşürler hazırladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.