Diğer Hastalıklar

Kanser hastaları covid-19 aşısını olmalı mıdır?

Çok yakın bir vakit içerisinde risk kümesinde olan insanlara COVID-19 aşısı yapılmaya başlanacak. Kanser hastaları ve yakınlarının “Kanser hastalarına COVID-19 aşısı yapılmalı mı?” sorusunun karşılığını merak ettiğini vurgulayan Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, kıymetli bilgiler verdi.”

Toplumda uygulanması planlanan, değişik teknolojilerle üretilen COVID-19 aşılarının hiçbiri canlı virüs aşısı değildir. Yapılan çalışmaların kanser hastalarını içermemesi ve beklenen aktifliğin bilhassa etkin kemoterapi alan hastalarda düşük olacağı öngörülmekle birlikte, kanser hastalarına bu aşılardan rastgele birinin yapılmasının hastalarda COVID-19 enfeksiyonu riskini azaltacağı düşünülerek sıhhat bakanlığının onayladığı COVID-19 aşılarından birinin yaptırılması öneriliyor.

Hangi tip aşının daha uygun olacağına ait kanser hastalarına yönelik çalışmalar olmadığından çok fazla bilgi bulunmuyor. Uzmanlar bu aşıların hepsinin teorik olarak uygulanabileceğini düşünüyor. Yani hem mRNA aşısını hem de inaktif aşı öneriliyor.

Hastanın durumu düzgün ise aşı her evrede uygulanabilir

Her kanser hastası aşı olabilir lakin hastaların faal COVID-19 enfeksiyonu olduğu devirde bu aşıların yapılması ya da kanser hastalığına bağlı düşkün olduğu periyotta bu aşıların yapılması önerilmiyor. Genel durumu güzel olan hastaya yapılmasını öneriliyor. Evre ile ilgili bir kısıtlama yok, her evrede bu aşılar yapılabilir.

Yan tesirler kısa mühlet sonra geçiyor

Aşıların bilhassa kanser hastalarına uygulanması ile ilgili yan tesirler manasında paylaşılan bir bilgi bulunmuyor. Bilindiği kadarıyla bu aşılara bağlı yan tesirler çok ağır değil. Kanser hastalarının genel durumlarının yeterli olduğu periyotta bu aşının yapılması durumunda muhtemel yan tesirler de birkaç gün sonra geçtiği için ek bir meşakkat olacağı düşünülmüyor.

Kanser hastalarının yüzde 5’i COVID-19 nedeniyle hayatını kaybediyor

Kanser hastaları bu virüse yakalandıklarında katiyetle öleceklerinden korkuyorlar. Sıhhat Bakanlığı’nın yardımıyla Türkiye’de kanser hastalığı tedavisi gören 1523 COVID-19 hastalığına yakalanmış hasta takip edildi. 1 aylık takipte bu hastalardaki vefat oranı yüzde 5.1 idi.

Radyasyon Onkolojisi Derneği’nin yaptığı çalışmada da tekrar yüzde 5 oranı bulundu. Daha evvel Çin’den rapor edilen yüzde 40 oranındaki sayılar takip edilen hastalarda görülmedi, çok daha düşük bir mevt oranı görüldü. Bu bilgiler Aralık ayı başında UICC (Union for International Cancer Control) kurumunun International Journal of Cancer isimli itibarlı mecmuasında yayınlandı. Burada yayınlanmış olması Türkiye verisinin değerli olduğunun da bir göstergesi denebilir.

Ek olarak da yakın vakitte New York Sloan Kettering Kanser Merkezi’nden gelen bir diğer raporda kanser hastalarının COVID-19’a yakalandıkları vakit iki aya kadar bulaştırıcılıklarının devam ettiğine ait erken raporlar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir