Diyet

Kalp hastalıklarında nasıl besleniyoruz?

Dünya üzerinde olduğu üzere ülkemizde de ölümlerin büyük nedenini kalp hastalıkları oluşturuyor ve sağlıklı beslenme nizamı kalp hastalıkları açısından ayrıyeten ehemmiyet taşıyor.

KALBİNİZİ BESLEYİN

Küçük değişikliklerle kalp hastalıkları açısından risk faktörlerinizi azaltabilir ve daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.

Daha az yağlı etler tüketmeye yemeye ihtimam gösterin. Araştırmalar, çok fazla bilhassa de hayvansal kaynaklı doymuş yağ tüketmenin kalp sıhhati açısından tehlikeli olabileceğini söylüyor.

Yağ tüketiminde istikrar sağlamaya çalışın, zeytinyağı, avokado, keten tohumu, ceviz, fındık, badem, Hindistan cevizi yağı üzere farklı yağ çeşitlerini dengeleyerek beslenmenizde yer verin. Bilhassa yağlı tohumları gün içinde tüketmeye itina gösterin.

Nizamlı balık tüketmeye çalışın, haftada 2-3 defa omega-3 içeriği yüksek balıklardan tercih edin.

Her gün en az 5 porsiyon zerzevat ve meyve tüketin. Meyve ve sebzeler bilhassa potasyum açısından çok güçlü olduğu için yüksek kan basıncını dengelemeye yardımcıdır.

Tam tahılların tüketimine itina gösterin, lif alımınızı artırın. Gün içinde 20-30 gram lif almaya itina gösterin. Tam tahıllar, yulaf, kuru baklagiller, zerzevat ve meyveler lif içeren besinlerdir.

Bitkisel kaynaklı protein ve lif içeren kuru baklagillere haftada 2-3 kere sofralarınızda yer açın.

Eklenmiş tuz tüketiminizi gözden geçirin ve şayet fazlaysa sınırlayın

Haftada birkaç gün 30 – 60 dakikalık aerobik antrenmanlarını de ihmal etmeyin. Haftada iki üç defa yük kaldırarak da yağ yakımınıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir