Kalp bataryalarının mukadderatını değiştiren araştırma!
Kalp - Damar Hastalıkları

Kalp bataryalarının mukadderatını değiştiren araştırma!

Kalp Eksikliği Hastalarına Ehemmiyetli Haber

Muhtelif sebeplerle kalp eksikliği sürükleyen, kalp cerrahisi ya da kardiyoloji alanında kullanılan öteki rehabilitasyon usulleriyle başarılı bir biçimde rehabilitasyon edilemeyen hastalar, umudunu kalp bataryalarına bağlıyor. Ancak her hastaya kalp bataryayı takılamıyor. Kalp bataryalarının ve dolayısıyla kalp bataryayı takılan hastaların mukadderatını değiştiren bu araştırmayı yapan Kardiyoloji Uzmanı ve Acıbadem Üniversitesi Öğretim Abonesi Doç. Dr. İlke Sipahi, “Kalp bataryaları doğru hastalarda kullanılırsa, hastalarda gözle görülür derecede başarılı bir düzelme görülüyor ve kalp nakline gereksinim kalmayabiliyor” diyor.

Amerikan Kalp Birliği, Amerikan Kardiyoloji Toplumu, Amerikan Kalp Eksikliği Toplumu ve Amerikan Göğüs Cerrahisi Toplumu’nin ortak bir rehabilitasyon rehberi çıkartarak Doç. Dr. İlke Sipahi’nin önerdiği kriterleri kullanmasını istemesiyle, kalp eksikliği sürükleyen ve kalp bataryayı takılacak olan hastalar için yeni bir yarıyıl başladı. Kalp eksikliği meselesinin rehabilitasyonu ve yaptığı araştırma hakkında sık sorulan sualleri cevaplayan Doç. Dr. İlke Sipahi, şu balakaları veriyor:

Kalp bataryaları dünyada kaç yıldır kullanılıyor?

Kalp bataryaları 1960’lardan beri kullanılıyor olsa da, yaygın kullanım 1990’lardan sonra başlamıştır.

İlk yapılan kalp bataryalarıyla günümüzdekiler arasındaki belli başlı farklar nelerdir?

İlk bataryalar oldukça büyüktü ve genellikle aygıtın bir kısmı bedenin dışında yer alıyordu. Başka Bir Deyişle hastalar hayata sanki bir kablo ile tutunuyorlardı. Günümüzde kullanılan bataryalar bütünüyle beden içerisindedir ve yalnızca birkaç santimetre yer kaplamaktadır. Bizim araştırmamız ise en yeni nesil “3 odacıklı kalp bataryaları” ile alakalıydı. Bu bataryalar özellikle son 10 senede kalp beceriksizliğinin rehabilitasyonunda kullanıma girmiştir. Bu bataryalar ile kalbin kasılması sırasında görülen senkronizasyon bozukluğunun giderilmesi hedeflenmektedir.

Kalp bataryayı takılan hastalar kalp nakli yapılmasından tamamen kurtuluyor mu? Bunun belli bir müddet kısıtlaması oluyor mu?

Bu 3 ayrı odacığı uyarabilen özel bataryalar şayet doğru hastalarda uygulanırsa son derece üzgün bir düzelme sözkonusu oluyor, dolayısıyla bu hastalarda kalp nakli gereksinimi bütünüyle ortadan kalkabiliyor veya uzun bir zamanlığına erteleniyor.

Yaptığınız bilimsel araştırmanın kalp bataryayı takılanlar açısından ehemmiyetini anlatır mısınız?

• Bu 3 odacıklı özel kalp bataryalarının kullanımının yaygınlaştığı on senelik müddet içinde kalp eksikliği olup kalbin uyarılma süresi uzamış olan başka bir deyişle 0.12 saniyeden uzun hastalara bu bataryaların takılması nasihat ediliyordu. Hem ABD’deki hem de Avrupa’daki kardiyoloji toplumları hazırladıkları rehberlerde bu 0.12 saniye kriterini önermekteydi. Ancak kısa zamanda bu biçimde batarya takılan hastaların takribî yarısında batarya rehabilitasyonunun hiç bir işe yaramadığı fark edildi. Birçok analist bunun sebebini aramaya koyuldu. Lakin hastaların takribî yarısının neden cevap vermediğini tespit etmekte bütün sonuç alamadılar.

• Geçen sene yayınladığım 6.000 hastalık araştırmamda uyarılma süresi kriterinin yanlış olduğunu kanıtlaydım ve bu kriterin 0.15 saniyeye yükseltilmesi halinde hemen her hastanın bu usulden istifade edeceğini gösterdim.

• Geçen bir sene içerisinde benim yazım hem tıp camiasında hem de dünya basınında tartışıldı. Bunun neticesinde geçtiğimiz hafta Amerikan Kalp Birliği, Amerikan Kardiyoloji Toplumu, Amerikan Kalp Eksikliği Toplumu ve Amerikan Göğüs Cerrahisi toplumu ortak bir rehabilitasyon rehberi çıkartarak benim önerdiğim kriterlerin kullanılmasını nasihat etti.

• Alakalı yazım bu ortak rehabilitasyon rehberinde temel kaynak olarak gösterildi. Bu farklılıktan sonra tüm dünyada bu bataryaların kullanım biçiminin değişeceği ve surat binlerce hastaya artık afaki yere bu bataryalardan takılmayacağı keskindir. Öte yandan doğru hastalarda uygulandığında bu aygıtlar kalp eksikliği hastalarının şikayetlerini düzenleyecek ve ömürlerini uzatacaktır.

Türkiye’de kalp bataryayı mevzusundaki uygulamalar nedir?

Ülkemizde uzun senelerdir bu kalp bataryaları başarı ile uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.