Kalıcı Görme Kaybı Veya Âmâlık Gelişebilir
Genel Sağlık

Kalıcı Görme Kaybı Veya Âmâlık Gelişebilir

Göze Gelen Sert Darbe ‘Katarakt’ Sebebi!

Katarakt genellikle ileri yaşta ortaya çıksa da, hemen her yaş grubunu tesiri altına alabiliyor. Misalin, hangi yaşta olursa olsun göze gelen sert bir darbe katarakt sebebi olabiliyor! Bu cins darbelerden sonra göz kızardıysa, sulanıyorsa, ağrı oluşmuşsa veya ışık hassasiyeti varsa kesinlikle bir göz doktoruna başvurmalı. Aksi halde kalıcı görme kaybı veya âmâlık gelişebiliyor.

Katarakt göz bebeğinin artta yer alan ve gelen görüntünün asap tabakasına odaklanmasını sağlayan merceğin zamanla transparanlığını ve netliğini kaybetmesi olarak belirleniyor. Bunun sonucunda da asap tabakasına net bir görüntü düşmüyor ve görme kaybı oluşuyor. Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezih Özdemir önlenebilir bir âmâlık sebebi olan kataraktın çoğunlukla ileri yaşta ortaya çıksa da, reelinde hemen her yaş grubunu etkileyebileceğine dikkat toplayarak, “Misalin göze gelen sert bir darbe katarakt yaradılışına sebep olabiliyor. Bu sebeple özellikle çocuklarda sıkça karşılaşılan bu cins darbelerden sonra gözde kızarıklık, sulanma, ağrı ve ışık hassasiyeti varsa, zaman kaybetmeden bir göz doktoruna başvurmak gerekiyor. Aksi halde göz işlevleri tamamen kaybolabiliyor.” diyor.

Sebepleri neler?

• Kataraktın en ehemmiyetli sebebi, yaşlılık. Öyle ki 50- 60 yaşından sonra hemen herkeste az veya çok katarakt görülüyor.

• Diyabet de ehemmiyetli katarakt sebeplerinden biltihabı oluşturuyor.

• Romatoit artrit ve lupus gibi bazı romatizmal hastalıklarda kataraktın görülme tehlikeyi çoğalıyor.

• Kortizon grubu ilaçlar, fazla güneş ışığına maruz kalmak ve sigara da kataraktın daha erken ve daha sık görülmesine yol açabiliyor.

• Anne karnında geçirilen ateşli bir hastalık, metabolik hastalıklar veya doğum

travması da bebeklerde doğumsal katarakt sebebi olabiliyor. Bu gidişatta, kalıcı bir görme kaybının önüne geçmek için işlemle hemen müdahale etmek gerekiyor.

Göze gelen darbe hafife alınmamalı!

Göze sert bir darbe gelmesi de her yaşta katarakt oluşmasına neden olabiliyor. Özellikle çocukların gözlerinde en sık ortaya çıkan travma sebebi ise sert bir top darbesi veya oyuncak tabancalardan bunalan ve sanki mermiye benzeyen minik toplar oluyor. Bu cins darbeler gözün içindeki basıncı öne veya arkaya doğru iterek göz dibi ve görme noktasının yanı gizeme merceği de negatif etkileyebiliyor. Mercek bu darbeden etkilendiyse kendini katarak yaradılışı olarak gösteriyor, başka bir deyişle netliğini kaybediyor. Katarakt da darbenin şiddetine bağlı olarak çok kısa zaman içinde ya da seneler sonra ortaya çıkabiliyor.

Belirtileri neler?

Altta yer alan yakınmalar öbür göz hastalıklarının da belirtisi olabiliyor. Bu sebeple teşhis için hastanın hikayesi alındıktan sonra ayrıntılı bir göz tetkiki yapılıyor.

• Biçimsiz ya da bulanık görme,

• Uzağı ya da yakını görememe,

• Çift görme,

• Parlak ışıkların etrafında hare ya da kamaşma görülmesi,

• Akşamları görmede güçlük veya gece âmâlığı,

• Derinlik hissi kaybı,

• Göz bitkinliği ve baş ağrısı.

• Bebeklerde ise gözlerde kayma, paralellikte bozulma, göz bebeklerinin denk büyüklükte veya aynı renkte olmaması katarakta işaret edebiliyor.

Hayat standardını oldukça düşürüyor

Katarakt ani bir âmâlığa yol açmasa da, görme maharetinin yavaş yavaş kaybolmasına neden olduğu için hayat standardında ciddi meselelere yol açabiliyor. Hastalık genellikle yavaş ilerlediği için hastalar buna alışıyor ve görme kaybında rastgele bir fark hissetmeyebiliyor. İyi gördüklerini düşünerek hekime başvurmuyor, ancak az gördükleri için aniden düşebiliyor, bunun sonucunda da kalça, kol veya bacak kırıkları ile baş etmek zorunda kalabiliyor. Bu sebeple bireyin hiçbir şikayeti olmasa bile 30 yaşından sonra 1.5 – 2 senede bir, 40 yaşından sonra ise senede 1 defa kesinlikle göz tetkiki olması gerekiyor.

FAKO cerrahisi ile aynı gün sosyal hayata dönmek muhtemel

• Kataraktın gözlük, lens veya ilaçla rehabilitasyonu muhtemel olmuyor. Bu sebeple tek rehabilitasyonunu netliğini kaybetmiş olan göz merceğinin çıkarılıp yerine yeni bir göz merceğinin yerleştirilmesi temeline katlanan operasyon oluşturuyor.

• Katarakt rehabilitasyonu günümüzde en sık tıbbi ismi ‘Fakoemülsifikasyon’ olan ya da kısaca FAKO olarak adlandırılan bir teknikle uygulanıyor. Bu makine sayesinde operasyon göz içine çok minik bir bölgeden girilerek bitiriliyor.

• Ultrasonik ses dalgalarının desteğiyle, etraf dokulara hasar vermeden, katarakt minik parçalara dağılıp emilerek tümüyle arınılıyor. Ardından, yerinde bırakılan kapsülün içine yeniden aynı delikten gözle çok geçimli olan ve hiçbir biçimde hasar vermeyen yeni bir mercek yerleştiriliyor.

• Dikişe gereksinim dinlenmeden hakikatleştirilen bu yöntem operasyon müddetini oldukça kısaltıyor ve hastanın aynı gün taburcu olmasına ve günlük yaşantısına dönmesine imkân sağlıyor.

• Önümüzdeki senelerde içinde katarakt cerrahisinde yeni büyüyen Femto Lazer teknolojisi ve Fako yöntemi birlikte kullanılacak. Böylece neticelerdeki başarı oranı çok çoğalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir