Kahveye hudut!
Mide ve Bağırsaklar

Kahveye hudut!

Gün içerisinde çok sık kahve harcıyorsanız içmeniz gereken hududu bilmeniz gerekiyor. Yoksa reflü olabilirsiniz.

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Vedat Göral, besin tercihine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Günde 3 fincandan fazla kahve içenlerde ve geç saatlerde yemek yiyenlerde reflü görülme olasılığı çok yüksek” dedi

Çoğunlukla mide yanması şikayetiyle ortaya çıkan reflü, hareketsiz yaşam stiline sahip olanlar ile fast-food cinsi yiyeceklerle beslenenlerde sık görülüyor. Yaşam niteliğini düşüren hastalık, rehabilitasyon edilmezse sindirim problemlerine yol açıyor.

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Vedat Göral, besin tercihine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Yağlı ve hazır yiyecekler reflünün en büyük sebebi. Ayrıca günde 3 fincandan fazla kahve içenlerde ve geç saatlerde yemek yiyenlerde reflü görülme olasılığı çok yüksek” dedi.

Besinlerle birlikte yaşamımızın içine giren katkı maddeleri, başka bir deyişle kimyeviler, birçok hastalığa neden oluyor. Çağımızın yaygın hastalıklarının başında gelen reflü, özellikle atıştırmalık diye tabir edilen besinleri harcayan genç kesimde daha sık görülüyor

Prof. Dr. Vedat Göral, “Mide şikayetleri ile gelen hastalarımızın çoğunun reflü olduğunu görüyoruz. Sıhhatsiz beslenme, stres, uyku problemleri ve kısacası yaşam stilimizdeki yanlışlar sonucunda reflü ortaya çıkıyor. Evvelki senelerde 10 bireyden yalnızca 1 veya 2’sinde görülürken, günümüzde her 10 bireyin 8’inde görülüyor. Yiyeceklerdeki katkı maddeleri, mayalı yiyecekler, içki, sigara, çikolata, yağlı yiyecekler, fazla yemek yemek reflüyü tetiklemektedir” dedi.

“FAZLA KİLOLULARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR”

Prof. Dr. Vedat Göral, “Reflü oluşmasında, yiyeceklerdeki katkı maddeleri, mayalı yiyecekler, içki, sigara, çikolata, yağlı yiyecekler, susam, geç saatte yemek gibi etkenler reflüyü tetiklemektedir. Fazla kilo veya kiloluluk, günde 3 fincandan fazla kahve içmek ve karbonhidratlı meşrubatlar da reflüyü ortaya çıkarıyor” diye konuştu.

“DAR GİYSİLERDEN KAÇININ”

Prof. Dr. Göral, “Reflüden kurtulmak için içki ve sigaranın kesilmesi, kiloluluk varsa kilo verilmesi, dar giysilerden sakınılması, akşam az yemek yenmesi, reflü yastığı kullanılması veya çift yastıkta uyunması bereket sağlar. Düzelme olmazsa, hekim nasihatine göre mide asidini eksilten ilaçlar başka bir deyişle mide gözeticileri kullanılır” diye konuştu.

REFLÜSÜ OLANLARA ÖNERİLER

Rafine mahsulleri, unlu, şekerli besinleri ve kızartma cinsi yiyecekleri eksiltin. Fast food besinlerden uzak durun. Fazla yağlı gıdalar yemeyin. Yemeği erken yiyin. Bol ve sık su için. Çay, kahve, çikolatayı eksiltin. Portakal suyu, domates suyu, limon, limonata, greyfurt suyu reflüye neden olabileceği için fazla harcamamaya özen gösterin.

İHA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.