Diğer Hastalıklar

Kabızlığa son

Kliniğimizde kabızlık(konstipasyon) çarçabuk tedavi edilebilmektedir. Hastamızdan birtakım isteklerimiz de olmakta lakin bu istemlerimiz çok kolay yapabileceği hayatındaki çok küçük değişiklikleri söz etmekteyiz. Örneğin kabuklu tüketebileceğimiz zerzevat ve meyveleri bol suyla yıkadıktan sonra kabuğunu soymadan yenilmesi, bol su içilmesi vb…
Kabızlık birçok sefer biz doktorlar tarafından kolay bir rahatsızlık üzere algılanıp ihmal edilebilen fakat bu rahatsızlığı çeken hastalar için önemli bir sorun ve hatta ömür nizamlarını bozabilecek, ömür kalitelerini etkileyebilecek ve tüm hayat uzunluğu sürebilecek bir sorundur.
Kimi olaylarda süreksiz ve kendi kendine halledilebilen bir sorun olan kabızlık birtakım olaylarda ise gerek nedeni ve oluş biçimi, gerek sonuçları, gerekse de tedavisi istikametinden tecrübeli bir tabibi bile çok uğraştıracak kompleks bir rahatsızlıktır. Ayrıyeten hemoroid, fissür, fistül üzere çok rahatsız edici hastalıklara da sebep olabilir.
Kabızlık tabiri şahıstan şahsa farklı manalar taşıyabilir, basitçe haftada 3 defadan az tuvalete gitmeyi kabızlık olarak kabul edilmektedir.. Ayrıyeten defekasyon(dışkılama) esnasında çok ıkınma, karında şişkinlik ve ağrı, kalın ve sert yahut keçi pisliği üzere ufak ufak modüller halinde büyük abdest yapma, kâfi boşalamama hissi, anüs bölgesinde tıkanıklık hissi, parmakla boşaltma gereksinimi olması da öteki kabızlık bulgularıdır.
Kabızlık ek bir hastalık olmaksızın, yani yalnızca kalın barsağın çalışma bozukluğu nedeni ile olabileceği üzere, sindirim sitemi hastalıkları, nörolojik hastalıklar, endokrin ve metabolik bozukluklar nedeni ile de oluşabilir. Ayrıyeten ömür ve beslenme biçimi, kullanılan ilaçlar da kabızlık gelişiminde değerli rol oynar. Şayet kabızlığı olan bir bireyde; iştahsızlık, kilo kaybı, büyük abdesten kan gelmesi, makat bölgesinde ağrı, karında kramp- ağrı, en değerlisi ailede barsak kanseri ve iltahabi barsak hastalığı mevcutsa vakit kaybetmeden ileri tetkik ve tedavi için doktora başvurmalıdır.
Kabızlık sorunu çeken bireylerin bu rahatsız edici durumdan kurtulmak ve daha kaliteli bir ömür sürebilmek için kendilerini yanlışsız yönlendirecek bir tabipten yardım almaları gerekmektedir. Şayet yalnızca kalınbarsağın çalışma bozukluğuna bağlı bir konstipasyon mevcutsa uygun tedavi ile bu rahatsız edici durumdan kısa müddette kurtulmak mümkündür. Beslenme alışkanlığını değiştirmek ve daha çok lifli besin tüketmek tedavinin kıymetli bir kesimidir. Ayrıyeten bol ölçüde sıvı alımı kıymet taşımaktadır.
Akupunktur tedavisi tüm sindirim sistemini düzenler, barsakların daha düzgün çalışmasını sağlar ve kabızlık şikayetini ortadan kaldırır. Elektro akupunktur bağırsak peristaltizmini artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir