Diyet

Ispanak ve yoğurt birlikte yenir mi?

Besinler sindirildikten sonra ince bağırsakta emilimlerini gerçekleştirir ve bu esnada birtakım mineraller birbirleriyle yarış haline girer, bu da emilimi olumsuz tesirler. Demir ve kalsiyum da bunlara örnektir. Bilindiği üzere ıspanak demir kaynaklarından birisidir. Yoğurt da kalsiyum kaynağıdır LAKİN;
Ispanaktaki demir az ölçüdedir ve bitkisel demir diye tabir ettiğimiz non-hem demir içerdiği için biyoyararlanımı (vücudun kullanabilirliği) hayvansal demire nazaran daha düşüktür.

Ispanak tıpkı vakitte okzalat denilen ve demir emilimini engelleyen bir bileşiği de barındırır ve ıspanağın kendi barındırdığı okzalat aslında içerdiği demirin emilimini azaltır.
Bunlara karşın kalan çok az ölçüdeki demirin kullanımını önemsediğimiz küme ilerlemiş anemisi olan şahıslardır. Onlar da aslında ilaç ile tedavi edilmelidir.

Ispanak lütein de içeren bir besindir. Lütein antioksidandır ve göz retinasında doğal olarak bulunur. Gözleri korur ve kalp sıhhatine olumlu tesirleri vardır. İsveç’te yapılan bir çalışmanın sonuçlarına nazaran ıspanağı yoğurtla tüketmek lütein salınımına yardımcı olmaktadır.
.
✅Özetleyecek olursak sağlıklı şahısların ıspanak ve yoğurdu bir ortada tüketmesinde bir sakınca yoktur, bu kadar düşük dozlardaki etkileşim önemsenmeyecek kadar küçüktür. Sadece anemi sebebiyle demir preparatları kullanarak yüksek dozlarda demir alan şahıslar demir ilacını aldıktan sonra yoğurt / süt tüketmek için tez etmesinler, en az 1.5-2 saat beklesinler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir