Ispanak Sarı Noktayı yasaklıyor
Genel Sağlık

Ispanak Sarı Noktayı yasaklıyor

Ispanak Sarı Noktaya karşı gözleri koruyor

Manchester Üniversitesi nin yaptığı son araştırmada başta ıspanak olmak üzere brokoli gibi yeşil sebzelerin Makula Yozlaşmayı nu yasaklayıcı lutein ve zeaksantin kapsadığı ortaya çıktı. Yapılan çalışmalar neticesinde Temel Reis çizgi film şahsiyetinin bize hoşlandırdığı ıspanağın gözlerde âmâlığa neden olan “Sarı Nokta” hastalığını yasakladığı açıklandı.

İngiltere nin ünlü üniversitesi Manchester da yapılan son araştırma, ıspanak yemenin âmâlığa neden olan Sarı Nokta hastalığına karşı gözleri koruyabildiğini ortaya koydu. Temel Reis ile aynılaşan, ona doğaüstü eforlar sağlayan ıspanağın gözler üzerindeki tesirini ölçen tahlilciler, ıspanağın lutein isimli kimyevi bakımından zengin olduğunu ve “Sarı Nokta” hastalığından gözettiğini belirledi.

Yaşa Bağlı Sarı Nokta hastalığı, İngiltere de 75 yaş üstü erkeklerin %12 sini, bayanların ise %29 unu etkilemektedir. Manchester Üniversitesi Yaşam Bilimleri fakültesinden Dr. Murray ve ekibinin, Tinsley Ophtalmic İnstrument ortaklığı ile asıllaştırdığı araştırmada lutein ve zeaksantin seviyeleri ölçülerek makular pigment seviyesindeki düşmenin görme bozukluğu ile ilişkisine bustu.

Makula olarak da bilinen ağ tabakanın merkezinde yer alan ve Sarı Nokta hastalığına karşı gözü gözeten Makular Pigmentin yetersiz olduğu vaziyetlerde, bu yetersizliği lutein ile zeaksantin bakımından zengin, başta ıspanak olmak üzere tatlı mısır, brokoli ve kara lahana gibi sebzelerin giderip gideremeyeceği incelendi.

Bileşenleri yüksek seviyede lutein ve zeaksantin kapsayan besinler yendiğinde makular pigmentin çoğalıp yozlaşma sürecini yavaşlatıp yavaşlatmadığını test etmeyi kasteden araştırma, bu sebzelerin Sarı Nokta ya karşı koruma sağladığını gösterse de, her gün yeterli ölçüde lutein kapsayan meyve ve sebze harcanmasının güç olduğu biliniyor. Zira yeterli ölçüyü almak için belirtilen besinlerden günlük olarak çok fazla ölçüde günlük 1,2 kilogram mısır veya 48 adet yumurta gibi harcamak gerekiyor. Bu sebeple Sarı Nokta hastalığı için geliştirilmiş özel göz vitaminlerini harcayarak, antioksidan sarihi tamamlanabiliyor. İçeriğinde göz için faydalı olacak bütün vitamin ve antioksidanları bulunduran mikronutrisyon* mahsulleri hastalığın ileri düzeye geçme tehlikesini azaltabiliyor.

* Mikronutrisyon, mikro beslenme ile eş anlamlı olup, özellikle beden için zorunlu besin yardımlarının istenen oranda alınması biçiminde tanımlanabilir. Mikro beslenmenin en net misallerinden bkocamanın lutein ve öbür antioksidanlar kapsayan vitaminler olduğu söylenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.