Aile Danışmanı

İnançlı işleyen bağların sırrı

Bağın olmazsa olmazı nelerdir diye sorsam size, değişik yanıtlar gelir aklınıza. Bende bu soruyla birinci karşılaştığımda, bulunduğum kümeden çeşitli karşılıklar gelmişti. Aşk,sevgi,saygı,güven,tutku,ortak zevkler,ortak kültür… Bunlar kıymetli olabilir lakin karşılık bunlar değildi. Neler olmalı ki bir sistemde, iki kişi de kendini gereğince inançta hissedebilsin? İki birbirinden farklı birey, iki farklı kişilik, iki farklı geçmiş, iki farklı aile dinamiği nasıl olursa birbirlerine itimatla bağlanarak devam ettirebilirler bağlantılarını?

Sevgi Kâfi Değildir!

Elbette değildir. Sevgi de öteki hisler üzere artar ve azalır. Tüm hisler ve niyetler gelip geçer. Bu sebeple aşkta yetmez, tutku da, mesleğinin âlâ oluşu da, fizikî manzarasının hoşunuza gitmesi de inançlı bir ilgi için. Bağa başlamak için kâfi olabilir lakin ilerleyen vakitlerde yalnızca hislere ve kalıplaşmış kimi kıymetlere tutunarak devam ettirmeye çalışırsanız alakanızı, vakitle uzaklaştığınızı fark eder, eskisi üzere hissetmediğiniz için kendinizi hatalar, bir şeylerin eksik olduğunu görür fakat neyi tamamlamanız gerektiğini bilemezsiniz.

PEKALA NE LAZIM?

Stan Tatkin’in tabiriyle ‘Güvenli İşleyen İlişki’ için diğer gereklililkler vardır. Ortak maksat ve prensipler uzun ömürlü bağlantılar için gereklidir. Çiftin birlikte karar verdiği, gönülden onayladıkları emeller ve prensipler. Adalet gereklidir. İki kişinin içinde bulunduğu sistemin adaletli olması. Adil paylaşılan sorumluluklar, adil haklar, adil kayıplar. Dürüstlük gerekir uzun ömürlü münasebet için. Dürüstlük itimat hissini da bereberinde getirir esasen. Hassasiyet gerekir. Partnerinizin hassasiyetlerini bilmek ve bunları önemsemek. İşbirliği ve dayanışma gerekir. Takviye olmak ve hayatın yükünü birlikte omuzlamak. Ortak bir hayat yaşandığını bilmek gerekir. Bu iştirakte imkanları da birllikte kullanmaya istekli olmak. İşte bunlardır uzun ömürlü alakaların olmazsa olmazları.

Kazan-Kazan Kuralı

Münasebet iki kişinin ortak kazanımıyla keyifli hale gelir. Birinin kazanıp başkasının kaybettiği münasebet tat vermez. Şunu bilmeliyiz ki birbirimizin kazanmasına müsaade vermek, kendi karımızı arttırır. Çift terapisti Stan Tatkin şöyle bir örnekle çok hoş açıklamıştı bu durumu: ‘Çift ayaklarından birbirine bağlı üzeredir. Bir arada hareket ederlerse sarfiyatlar, edemezlerse gidemezler, farklı taraflara çekilirlerse ileriye hakikat gidemezler. Biri düşerse ikisi de düşmüş olur. ‘ Çift olarak kazanabilmek içinse ferdî çıkarların değil, ilginin çıkarlarının gözetilmesi değerlidir. Partnerinizin kusurlarına değil, sorunun tahliline odaklanmak,eleştirel yaklaşmak yerine yapan olmak, partnerinizi aşağılamak verine övmek, şeffaf olmak, kırdığınızı farkettiğinizde süratlice onarmak, tehdit etmemek, korkutmamak, üçüncü şahısların yanında kollamak, açık etmek yerine açıklarını kapatarak bir kadro olduğunuzu hatırlamak ve hatırlatmak iki kişinin de günün sonunda kazanmasına imkan sağlar.

Küçük Detaylarla Büyük Değişimler

Yapılan ufak değişiklikler bile, göle atılan para üzere halka halka yayılır ilginin içinde. Kâfi ki siz istekli olun inançlı bir ilgiye. Kimi küçük teklifler hazırladım. Hepsini yapamayabilirsiniz ancak birkaçını bile bağınızın içine yerleştirmeyi başarırsanız, bağınız için bir yeterlilik yapmış olacaksınız.

Sarılın, işe giderken,eve gelince, sebepsizce sarılın.

Sevdiği küçük detayları hatırlayarak onu önemsediğinizi gösterin.

Takdir edin,övün, âlâ yaptığı şeyleri lisana getirin.

Gün içinde birlikte değilseniz irtibat kurun.

Onu tanımaya çalışın. Onu merak ettiğinizi hissettirin.

Birbirinizin hayalleri,çocukluk anıları üzere sorular sorarak sohbet bahislerini arttırın.

Bağınıza ilişkin ritüeller oluşturun. Ritüelleri oluştururken birlikte karar verin.

Özür dilemeyi bilin. Süratli tamirin kıymetini unutmayın.

Birlikte gülün,espriler,şakalar yapın.

Jestler, süprizler yapın.

Baş başa vakit geçirin.

Birbirinizi neden seçtiğinizi hatırlayın, hatırlatın.

Fotoğraflarınıza bakıp hoş anıları tazeleyin.

Hislerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

İlginizi talihe bırakmayın, inançlı bağlantılarda kalın….

Uzman Klinik Psikolog

Merve Kılıç Nurkan

Bağlarınızı bahta bırakmamak için iki kitap önerisi : AMIR LEVINE ile RACHEL HELLER’ in BAĞLANMA ve JOHN GOTTMAN ile NAN SILVER’ ın EVLİLİĞİ SÜRDÜRMENİN YEDİ UNSURU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir