İlaç Döküntüleri
Cilt Bakımı

İlaç Döküntüleri

Rastgele bir ilaç kullanırken, bir döküntü alana kazançsa döküntünün sebebi olarak o ilaçtan kuşku edilmelidir.

Bulgular

– Kızarıklık, döküntü, kabarcıklar ve cilt içinde kanamalar dahil, cilt farklıları

– Kaşıntı

– Rastgele bir reçetesiz ilaca veya reçeteli ilaca allerjik tepkin gösterilebilir.

İlaç tepkinleri kolay bir kaşıntı veya döküntüden çok fazla şeyler de yapabilir: ateş, nöbetler, bulantı, kusma veya ishal, nabız bozuklukları, soluk alma güçlüğü, astım veya idrar eksilmesi bunlardan kimileridir. Bunlara ek olarak laboratuar analizleri hemoglobin bedelinde veya lökosit rakamında bir metamorfoz gösterebilir. Böylece, bir ilaç tepkininin bulguları son derece çeşitlidir.

Cilt döküntüleri muhtelif şekillerde olur. Bu döküntünün sebebini tanımlamayı güçleştirir. İlaç döküntüleri genellikle ilk dozun alınmasından az sonra başlar. Bu zaman ilişkisi daha başka problemlerin çıkma olasılığına karşı bir uyarıcı olabilir.

Birçok ilaç tepkininin ilk ve en erken bulgusu ateştir. Döküntüler, ilaç tepkini vakasının genellikle başlangıç evrelerinde görülerek böyle bir tepkinin başladığına dair ihtar misyonu yapar.

Tedavi

Eğer döküntünüz ilaca bağlıysa, ilacı vazgeçince bulgular genellikle kesilecektir. Fakat, ilaç reçeteliyse, kesmeden hekiminize danışın.

Eğer döküntünüz kaşıntılıysa yulaf unu banyoları veya nemli pansumanlar gevşetebilir. Yerel hidrokortizon kremi de yararlı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir