İçkiye Dayanak
Psikoloji

İçkiye Dayanak

İçkilerin çoğu rehabilitasyona etraf baskısıyla isteksiz olarak başlar. Rehabilitasyona lüzumlarının olduğunu inkar etmeleri sebebiyle bu baskı gereklidir.

Çevresine Ördüğü Duvarı Aşmak

Alkolikler kendilerine erişilmesini yasaklamak için öğrenerek ya da öğrenmeyerek etraflarına duvar örerler. Bu bilinçaltı inkar o denli büyük olabilir ki alkolik sualin asılda ne olduğunu göremez. Rehabilitasyonun ilk gayeyi senelerdir sürdürdüğü ve hayatında tahribe yolaçan içki alışkanlığının sürmesini sağlayan şahsi korunma mekanizmalarını kırmaktır.

Alkolizm Bir Şahsiyet Zaafı Değil, Bir Hastalıktır

Alkolizmin birhastalık olduğunu kabul etmek oldukça ehemmiyetlidir. İçkiyi hastalığı suratından ayıplamak sadece ondaki kimse tarafından anlaşılmadığı duygusunu besler.

Girişim

İçkiyi, bu ona acı verecek olsa dahi, alkol alma meseleyi olduğu hakikatiyle yüzleştirin ve inkar etmesine fırsat vermeyin.

Nazik ama içten bir dille içkiye , dayanağa ihtiyacı olduğunu, işten kovulmak, boşanmak ya da ailesince terkedilmek gibi neticelere hazır olması gerektiğini anlatın. Verilebilecek yeni bir baht içki bağımlısı tarafından alkol almasına izin verilmesi gibi açıklanabilir. İçkinin mesullüğü kolay ve kesindinlçmeyi vazgeçmek ve bir iyileşme programını vefayla izlemek.

İçkinin kendisiyle yüzleştirilmesi için ideal bir yer ve zaman yoktur. Ancak bunu netlikle ayyaşken veya içerken yapmamak gerekir. İçkiyi meselesiyle yüzleştirecek ideal bir birey de yoktur;saygı dinlediği bir otorite figürüpatron gibi olabileceği gibi bir daha önceki alkolik ya da en azından sualin şuurunda olan biri de olabilir.

Aile aboneleri

İçkinin meselesiyle yüzleşmesini sağlayabilecek olan ama aynı zamanda da bundan en çok yaralanabilecek olan insanlar öncelikle aile aboneleridir. Çoğu defa hastalık kendi hayatlarına da hasar verdiği için asabi ve kırıcı bir şekilde içkiyi kınarlar.

Bu duygularını muhakkak ettikleri miktarda, kastedil dayanak etmek olsa dahi, ters tepki yaratırlar. İçkiyi ayıplamak, sadece onu daha da uzaklaştırmakla kalmaz, hastalıktan kurtulmasını da eforlaştırır. İçkilerin bunca yıldır yalnız vazgeçilmeleri ailenin de aynı inkar usulünü kullanmasından kaynaklanır. Aile aboneleri, sualin asılda olduğu kadar makûs olduğuna inanmak istemezler, içkinin yaptıklarını bağışlar ve alkol almasına muhtelif gerekçeler bulurlar. Borçlarını ödemeye, belalardan kurtarmaya ve ona bakmaya devam ederler. Bu içkinin içmeyi sürdürmesini kolaylaştırır.

Alkolizm , kurbanlarını genellikle içki bağımlısının en yakınlarından seçmez. Rehabilitasyona alkolik olmayan aile aboneleri de katılmalıdır. Çocuklarının ihtiyaçlarını anımsatmak bir içkinin ve ailesinin rehabilitasyonunda oldukça ehemmiyetlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.